لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۶

صدر اعظم آلمان در سفر ترکيه انعطاف پذيری در مورد قبرس را دنبال می کند


آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان برای ديداری دو روزه از ترکيه، که انتظار ميرود پيگيری خواست اتحاديه اروپا از آنکارا برای نشان دادن انعطاف در اختلاف بر سر قبرس بخشی از برنامه آن باشد، راهی ترکيه است.

مقامات آلمانی ميگويند خانم مرکل در جريان مذاکرات با رجب طِب اردوغان نخست وزير ترکيه مشکل ناشی از امتناع ترکيه از گشودن فرودگاهها و بنادر خود به روی قبرس را مطرح خواهد کرد. حل اين مسئله يکی از خواست های اصلی اتحاديه اروپا از ترکيه است که در حال حاضر با آن اتحاديه بر سر عضويت خود گفتگو ميکند.

خانم مرکل پيشتر با ورود ترکيه به اتحاديه اروپا مخالفت ميکرد و ميگفت بايد به آن کشور عضويتی محدود داده شود، اما اخيرا پس از مذاکره با ديگر اعضای دولت ائتلافی خود که از عضويت کامل ترکيه حمايت ميکنند، اين مخالفت را کنار گذاشت.

اتحاديه اروپا از ترکيه همچنين خواستار اصلاحات در قوانين محدود کننده آزادی ابراز عقايد است .

ترکيه با دولت قبرس تحت سلطه يونان، که عضو اتحاديه اروپاست، مناسبات ديپلوماتيک ندارد. قبرس از سال ۱۹۷۴ که سربازان ترکيه در واکنش به يک کودتای مورد حمايت يونان به قبرس حمله کردند، ميان دو جامعه يونانی ، در جنوب، و ترک ، در شمال تقسيم شده است. اين کشور جزيره ای دريای مديترانه دو سال پيش به اتحاديه اروپا پيوست.

XS
SM
MD
LG