لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۳

نوبل شيمی ۲۰۰۶  به استاد دانشگاه استنفورد آمريکا اعطا مي شود


راجر کورنبرگ، محقق ۵۹ ساله و استاد دانشگاه استنفورد کاليفرنيا، که مطالعات پدر خود آرتور کورنبرگ در باره چگونگی نسخه‌برداری اطلاعات ژنتيکی در سلول‌های بدن را ادامه داد، روز چهارشنبه از سوی کميسيون نوبل در استکهلم، برنده جايزه نوبل شيمی سال ۲۰۰۶ معرفی شد.

آرتور کورنبرگ ۴۷ سال پيش به خاطر تحقيقات پيشگامانه در علم ژنتيک، جايزه نوبل فيزيولوژی و پزشکی را دريافت کرد.

آرتور کورنبرگ پيشتاز تحقيق در باره چگونگی انتقال اطلاعات ژنتيکی از يک سلول مادر به سلول‌های دختران وی بود و بنا به گفته آکادمی علوم استکهلم که برنده جايزه نوبل شيمی را انتخاب مي‌کند، کار راجر کورنبرگ همان تحقيق را به سطح مولکولی انتقال مي‌دهد.

آکادمی سوئد در بيانيه خود در باره تحقيقات راجر کورنبرگ کار او را کشف روند نسخه‌برداری اطلاعات ژنتيکی توصيف مي‌کند تا اين اطلاعات به تمام سلول‌هائی که از يک سلول مادر جدا جدا مي‌شوند تا ارگانيسم تازه‌ای را به وجود بياورند، انتقال يابد، و همه ارگانيسم‌ها، يا موجودات زنده را در بر مي‌گيرد، از پستانداران گرفته تا قارچ‌ها.

تحقيقات کورنبرگ نخستين توصيف طرز کار روند نسخه برداری است و آکادمی علوم سئود گفت وی با مطالعات خود نشان مي‌دهد که چگونه اطلاعات ذخيره شده در ژن‌ها، از مولکولی به مولکول ديگر منتقل مي‌شود. (مولکول کوچکترين واحد تشکيل دهنده سلول‌های بدن است.)

شناخت طرز کار انتقال ژن‌ها پيشرفت بزرگی برای دانشمندانی است که روی بيماري‌های بدن انسان، از سرطان گرفته تا بيماري‌های قلبي، تحقيق مي‌کنند.

آکادمی علوم سوئد در بيانيه خود يادآور شد که تحقيق آقای کورنبرگ دقيقا از انواع اکتشافاتی است که آلفرد نوبل، بنيانگذار جايزه نوبل، برای تشويق آن اين جايزه را به وجود آورد.

کورنبرگ مبلغ ۱.۳ ميليون دلار جايزه خود را طی مراسمی روز ۱۰ دسامبر در استکهلم دريافت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG