لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۴

تحريمهای اقتصادی روسيه عليه گرجستان


تعلیق ارتباطات ترابری و پست از سوی روسیه، بسیاری از جمله اتباع روس را که با گرجستان وابستگیهائی دارند، غافلگیر کرد. یک سخنگوی وزارت ترابری روسیه به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته است از روز سه شنبه، سوم اکتبر، کلیه فعالیتهای حمل و نقل هوائی، زمینی و خط آهن به گرجستان تا اطلاع ثانوی قطع خواهد بود. سخنگوی وزارت مخابرات نیز اعلام مشابهی در مورد پست کرد.

بنظر میرسد هدف از این تحریم تحت تأثیر گذاردن اقتصاد این جمهوریست که در هر حال با دشواری دست به گریبان است. این نخستین بار است که روسیه از چنین ابزاری علیه یک جمهوری شوروی سابق استفاده میکند و حاکی از خشم کرملین نسبت به سیاستهای غرب گرای گرجستان است.

امروز اتحادیه اروپا گفت تحریم روسیه علیه گرجستان نامتناسب است و از طرفین خواست آرامش خود را حفظ کنند.

میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهوری گرجستان، تصمیم آزاد کردن افسران روس و تحویل آنان به سازمان امنیت و همکاری اروپا یا osce را نشانه حسن نیت کشورش خواند. وی در یک کنفرانس خبری گفت این تصمیم، علیرغم مدارک و شواهد معتبر علیه بازداشت شدگان اتخاذ شد. آقای ساکاشویلی گفت اتهامات جاسوسی، خرابکاری و تلاش برای ایجاد بی ثباتی در گرجستان است. پیش از آزاد کردن افسران روس، دادستانی گرجستان، ضمن تصریح مجدد اتهامات جاسوسی علیه آنان، این افراد را ممنوع الورود به گرجستان اعلام کرد.

کارِل دِ گوخت، وزیر خارجه بلژیک و رئیس دوره ای osce ، بعنوان میانجی این مناقشه، از طرفین، خصوصاً روسیه خواست اقدام آزادسازی افسران خود از سوی گرجستان را با اقدامی مشابه جهت کاهش تنش پاسخ دهد. وی گفت به حاکمیت ارضی گرجستان معتقد است و باید اصول بینادی قوانین بین المللی محترم شمرده شوند.

رئیس جمهوری گرجستان، کنفرانس خبری را با این اظهار نظر به پایان برد که کشورش خواهان روابط خوب، و گفتگوهای سازنده است. آقای ساکاشویلی غیر مستقیم گفت برخی کشورها گمان میکنند امپراطوری سابقشان در حال بازگشت است اما دیگر زمان کوبیدن کفش بر روی میز سازمانهای بین‌المللی و جامعه جهانی با نیکیتا خروشچف به پایان رسید.

روابط دو کشور با روی کار آمدن ساکاشویلی که سیاستهای غربی و قصد عضویت ناتو را دارد، بیش از پیش متشنج شد.

در این میان، ویکتور یوشچنکو، رئیس جمهوری اوکراین، گفته است وی و همتایان لیتوانی و لهستانی او آماده اند جهت حل و فصل اختلاف روسیه و گرجستان همکاری کنند. آقای یوشچنکو گفت این مسئله نباید از کنترل خارج شود. حضور دو جنبش جدائی طلب طرفدار روسیه در اوسِتیای جنوبی و آبخازِ گرجستان، خطری برای بروز خشونت مجدد است.

XS
SM
MD
LG