لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۰

محمد سعيدی: پيشنهاد ايجاد کنسرسيوم غنی سازی اورانيوم توسط فرانسه در ايران


يک مقام عاليرتبه رژيم تهران پيشنهاد کرده است فرانسه بعنوان راه حلی برای حل و فصل بن بست اتمی ايران با غرب، کنسرسيومی برای غنی سازی اورانيوم در داخل ايران تشکيل دهد.

محمد سعيدی قائم مقام سازمان انرژی اتمی ايران اين پيشنهاد را در مصاحبه ای با راديوی فرانسه در تهران، مطرح کرد. مصاحبه امروز سه شنبه از راديو پخش شد.

سعيدی گفت توليد کنندگان اتمی فرانسوی ميـتوانند شرکای احتمالی در کنسرسيوم باشند که برای فرانسه کنترل فعاليت غنی سازی در ايران را بطور قابل لمسی امکان پذير ميکند.

سعيدی جزئيات بيشتری ارائه نکرد.

در همين حال ايگور ايوانف رئيس شورای امنيت روسيه قرار است امروز در تهران با علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد ايران، گفتگو کند.

روز دوشنبه پرزيدنت بوش و ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه از طريق تلفن درباره مسأله اتمی ايران بحث کردند.

کاخ سفيد ميگويد دو رهبر موافقت کردند که فشار بر روی ايران را برای ترک برنامه مظنون سلاح های اتمی، ادامه دهند.

تهران ضرب الاجل ٣١ ماه اوت سازمان ملل برای غنی سازی اورانيوم را رعايت نکرد و گفتگوهای محدود که از آن زمان برگزار شده است، چندان پيشرفتی نشان نداده است.

خاويه سولانا مذاکره کننده و رئيس سياست خارجی اتحاديه اروپا ميگويد زمان برای ادامه مذاکرت محدود است ولی ضرب الاجلی تعيين نکرد.

سولانا گفت روز سه شنبه مذاکرات را از طريق تلفن با علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد ايران، از سر خواهد گرفت.

ايران پافشاری ميکند که برنامه اتمی آن کشور برای مقاصد صلح جويانه است. اما از درخواست های بين المللی برای تعليق غنی سازی اورانيوم که قابل استفاده برای توسعه سلاح های اتمی است، خود داری ميکند.

XS
SM
MD
LG