لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۸

دو آمريکائی به خاطر کشف روند انتقال دادههای موروثی در سلولها، برندگان نوبل پزشکی ۲۰۰۶ معرفی شدند


انجمن نوبل در موسسه کارولينسکای استکهلم، که برندگان نوبل پزشکی را بر می گزيند، روز دوشنبه دوم اکتبر اعلام کرد که دانشمندان آمريکائي، اندرو فاير Fire از دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد کاليفرنيا، و کرگ ملو Mello از مدرسه پزشکی مساچوستز، جايزه نوبل پزشکی سال ۲۰۰۶ را به خاطر موفقيت در کشف روند اطلاعات ژنتيکی درون سلول، دريافت خواهند کرد.

موسسه سوئدی اعلام کرد برندگان جايزه ۱.۳ ميليون دلاری نوبل پزشکی امسال با کشف خود راه‌های جديد و شوق‌انگيزی برای استفاده از تکنولوژی ژنتيک گشودند. اين دو دانشمند با استفاده از تحقيقات خود به روی يک نوع کرم، به مکانيسمی پی بردند به نام مداخله RNA که مي‌تواند يک ژن را در سلول خاموش کند، يا به عبارت ديگر، آن را از فعاليت بياندازد.

بسياری از بيماري‌ها ناشی از اخلال در کار ژن‌هائی که حاوی اطلاعات موروثی بدن هستند. با استفاده از مکانيسم کشف شده توسط اين دو دانشمند، پزشکان مي‌توانند ژن‌های عامل بيماری را با استفاده از نسل تازه‌ای از دارو، «خاموش» کنند، و از فعاليت بازدارند.

جايزه نوبل که سالانه به دانشمندان صاحب دستاوردهای عمده در علوم فيزيک، شيمي، پزشکی و همچنين نويسندگان و فعالان راه صلح اعصا مي‌شود، توسط آلفرد نوبل، کاشف سوئدی ديناميت پايه‌گذاری شده است که در سا ل ۱۸۹۶ از جهان رفت. بنياد نوبل در سال ۱۹۰۰ به وجود آمد و اعطای اين جايزه از سال بعد از آن آغاز شد.

سال گذشته دو دانشمند استراليائی به اسامی بری مارشال و رابين وارن به خاطر کشف باکتری عامل ۸۰ درصد از انواع زخم معده، جايزه نوبل پزشکی را دريافت کردند.

XS
SM
MD
LG