لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

استقرار نيروهای ارتش لبنان در منطقه مرزی جنوب کشور


با خروج نيروهای اسرائيل از خاک لبنان، نيروهای نظامی لبنان در دهکده مرزی جنوب کشور مستقر شدند، و برای نخستين بار در چهل سال اخير ارتش لبنان کنترل مواضع در امتداد خطوط مرزی کشور با اسرائيل را بدست گرفت. صدها نفر از سربازان لبنانی روز دوشنبه با خودروهای زرهی، کاميون، و جيپ های نظامی وارد شهر مرزی «مروحين» و دهکده های مجاور در جنوب لبنان شدند.

ژنرال مايکل سليمان، فرمانده ارتش لبنان، خطاب به سربازان گفت استقرار نيروهای لبنان به ارتش لبنان کمک خواهد کرد وظائفی را که در دفاع از کشور بعهده دارند انجام دهند. ژنرال سليمان افزود ارتش لبنان با هرگونه حملات تهاجمی جديد اسرائيل مقابله خواهد کرد.

روز يکشنبه، در پيروی از قطعنامه آتش بس چهاردهم ماه اوت گذشته سازمان ملل متحد، اسرائيل تقريباً کليه نيروهای خود را از جنوب لبنان خارج کرد، و تنها تعداد معدودی از نيروهای خود را در دهکده کوچک مرزی «قجر» باقی گذاشت.

ژنرال «آلن پلگرينی»، فرمانده نيروهای سازمان ملل متحد، گفت انتظار دارد نيروهای باقی مانده اسرائيلی تا آخر هفته از خاک لبنان خارج شوند. قبل از تصويب قطعنامه آتش بس چهاردهم ماه اوت، که به جنگ يکماهه خاتمه داد، اسرائيل برای نبرد با چريکهای حزب‌الله لبنان ده هزار سرباز به جنوب لبنان اعزام داشته بود.

قطعنامه سازمان ملل متحد خروج کامل نيروهای اسرائيل و استقرار نيروهای خارجی پاسدار صلح و نيروهای دولت لبنان را در جنوب اين کشور را تجويز کرده بود. انتظار ميرود حدود پانزده هزار نفر از نيروهای بين المللی پاسدار صلح سازمان ملل متحد و پانزده هزار نفر از نيروهای ارتش لبنان آتش بس و صلح در منطقه را پاسداری کنند.

XS
SM
MD
LG