لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۵

اتحاديه اروپا از سودان خواسته است برای پايان دادن به بحران در منطقه داروفور راه حلی پيدا کند


«خوزه منوئل باروسو»، رئيس کميسون اروپا، از «عمر البشير»، رئيس جمهوری سودان، مصراً خواسته است برای پايان دادن به بحران در منطقه «دارفور» راه حلی پيدا کند.

آقای بارسو با رئيس جمهوری سودان روز شنبه در خارطوم ملاقات کرد. بارسو ميگويد از آقای البشير خواسته است برای ايجاد يک صلح پايدار در دارفور به مذاکرات سياسی به پيوندد.

رئيس کميسيون اتحاديه اروپا، در مقايسه با ايالات متحده، روش ملايم تری را اتخاذ کرده است. هفته گذشته، کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، به دولت سودان گفته بود که بين «همکاری» و «مقابله» يکی را برگزيند.

سودان مکرراً طرحهای استقرار نيروهای پاسدار صلح سازمان ملل متحد را در دارفور رد کرده است، امّا گفته است که نيروهای اتحاديه آفريقا ميتوانند بکار خود در اين کشور ادامه دهند.

نيروی غير مجهز هفت هزار نفری اتحاديه آفريقا، که با کمبود بودجه نيز روبرست، تا بحال نتوانسته است از وقوع خشونت های بسياری که در منطقه صورت ميگيرد، جلوگيری کند.

ظرف سه سال گذشته، نبرد بين گروهای شورشی اقليت قومی و دولت حاکم عرب و ستيزه گران طرفدار دولت حدود دويست هزار نفر را کشته و دو ميليون نفر را آواره کرده است. دولت سودان ميگويد که خود قادر است در منطقه ثبات بر قرار کند.

ولی، گروهای طرفدار حقوق بشر نگران هستند که حملات تهاجمی جديد دولت عليه شورشيان در دارفور به بحرانهای انسانی موجود دامن خواهد زد.

XS
SM
MD
LG