لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

آزار اقليت های مذهبی و قومی در رژيم جمهوری اسلامی


در ايران، دولت اغلب ، اقليت های مذهبی و قومی را آزار می دهد. آذری ها، که تقريبا يک چهارم جمعيت کشور را تشکيل می دهند، چنين موردی هستند.

آنها اغلب خود را با تبعيض قومی و زبانی روبرو می بينند.

ممنوعيت کاربرد زبان آذری در مدارس، آزار فعالان آذری و تغيير اسامی جغرافيائی آذری از آن جمله است.

شماری از آذری ها به دليل طرفداری از حقوق فرهنگی و زبانی ساکنان آذربايجان ايران زندانی شده اند.

رضا عباسي، عضو انجمن دفاع از زندانيان سياسی آذربايجان و انجمن فارغ التحصيلان ايران ، که از پيشبرد دمکراسی و حقوق بشر طرفداری می کند، روز ۲۷ ژوئن در شهر زنجان به دليل بی اعتنائی به دستور احضار وزارت اطلاعات زندانی شد.

سازمان عفو بين الملل گزارش می دهد که عباسی با خطر شکنجه روبرو است.

افزون بر اين، ظاهرا در محاکمه او معيارهای بين المللی رعايت نشده است.

در دست کم يک جلسه دادگاه، به وی اجازه داده نشد از وکيل مدافع استفاده کند.

در اين ميان، وزارت اطلاعات و امنيت ايران به آزار خانواده عباسی پرداخته، و از جمله والدين سالمند او را بارها برای بازجوئی احضار کرده است.

فاخته زماني، عضو انجمن دفاع از زندانيان سياسی آذربايجان می گويد اعضای خانواده های فعالان زندانی اغلب تهديد می شوند: اکثر اعضای خانواده ها، به ويژه زنان و دختران، تهديد می شوند. آنها پيوسته مورد آزار قرار می گيرند و اکثرشان حتی می ترسند بدون همراه از خانه خارج شوند. يا وحشت دارند که تنها در خانه بمانند زيرا می ترسند ماموران پليس مخفی به خانه هايشان بيايند، آنها را دستگير کنند يا مورد حمله قرار دهند.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا دولت ايران را به دليل سرکوب شديد ناراضيان و کسانی که برای گسترش آزادی های فردی در ايران می جنگند، محکوم کرد .

او از دولت تهران خواست به حقوق شهروندان احترام بگذارد و کسانی را که در نتيجه دفاع از آزادی ها و موازين جهانی و پذيرفته شده حقوق بشر زندانی شده اند، آزاد کند.

XS
SM
MD
LG