لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

پرزيدنت بوش نبرد با تروريسم را خواست نسل حاضر دانست


پرزيدنت بوش در حاليکه که به تلاش برای وضع قانونی ادامه ميدهد که از اقدامات او در مبارزه با تروريسم حمايت کند، نبرد با تروريسم را خواست نسل حاضر دانسته است .

پرزيدنت بوش که امروز، جمعه، در اجتماعی از افسران بازنشسته در واشنگتن سخنرانی ميکرد، افغانستان و پاکستان را زير ذره بين گذاشت که دو روز پيش با روسای جمهوری هر دو کشور ملاقات کرده بود . پرزيدنت بوش گفت حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان و پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان آنچه را که آقای بوش جدال عقيدتی قرن بيست و يکم ناميد درک ميکنند. پرزيدنت بوش يادآوری کرد که اين دو رهبر هدف سوء قصدهای افراطيون بوده اند.

سخنرانی امروز پرزيدنت بوش جديد ترين سخنرانی از سخنرانی های او در باره مبارزه با تروريسم بود، و هنگامی ايراد شد که مجلس نمايندگان رسيدگی به لايحه ای را انجام ميداد، که مورد حمايت رئيس جمهوری است و مقررات بازجوئی ها و تعقيب افراد مورد ظنّ در ترور را ارائه ميدهد. ايراد اين سخنرانی ها در عين حال با پنجمين سالگرد حملات تروريستی يازدهم سپتامبر به آمريکا و مبارزات انتخابات ميان دوره ای آمريکا مصادف است، که در هفته اول ماه نوامبر انجام ميگيرد. دموکراتها رئيس جمهوری را متهم کرده اند که با سخنرانی های متعدد در باره اقدامات ضد تروريستی ميخواهد اذهان را از جنگ عراق، که مخالفت با آن رو به افزايش است ،منحرف کند.

مجلس نمايندگان تحت کنترل جمهوريخواهان ممکن است لايحه را که پرزيدنت بوش از آن جانبداری ميکند، امروز تصويب کند. اين لايحه پيشتر در سنای آمريکا تصويب شده است، و پس از امضای رئيس جمهوری ضمانت قانونی و اجرائی پيدا ميکند.

لايحه ، بازتاب مصالحه ای است که کاخ سفيد و چند سناتور ارشد جمهوريخواه در باره آن به توافق رسيدند و اطمينان ميدهد که روش های بازجوئی مطابق با کنوانسيون های ژنو در مورد رفتار با زندانيان باشد. اين لايحه همچنين ايجاد کميسيونهای نظامی ويژه ای را برای محاکمه متهمين در نظر گرفته است ، و مانع از آن ميشود که متهمين عليه زندانی شدن خود به دادگاههای عادی مراجعه کنند. گروههای مدافع حقوق بشر لايحه را برای فقدان چنين حقی مورد انتقاد قرار داده اند. پرزيدنت بوش ميگويد اين لايحه حاوی اين پيام قاطع به تروريست هاست که آمريکا از تمامی امکانات برای تعقيب آنها استفاده خواهد کرد. رهبران حزب جمهوری خواه پرزيدنت بوش با تحسين از لايحه ياد ميکنند، اما دموکراتهای مخالف ميگويند لايحه موجب تخلف در بازجوئی ها و محاکماتی غير منصانه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG