لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۱

دستگيری پنج افسر روسی به جرم جاسوسی در گرجستان مورد اعتراض روسيه قرار گرفت


روسيه با عصانيت به بازداشت پنج افسر روسی به جرم جاسوسی توسط دولت گرجستان اعراض کرد. سرگئی ايوانف، وزير دفاع روسيه، روز پنجشنبه امروز اتهام جاسوسی افسران روسی را پوچ و بي‌اساس دانست و آزادی فوری آنها را از حکومت گرجستان درخواست کرد.

مقامات گرجستانی مي‌گويند افسران روسی روز چهارشنبه در تفليس، پايتخت گرجستان، و در باتومي، شهر ساحلی دريای سياه، دستگير شدند. آنها همچنين دوازده شهروند گرجستان را نيز به اتهام عضويت در گروه جاسوسی روسی دستگير کردند.

وانو مرابيشويلي، وزير داخله گرجستان، روس‌ها را به سالها جاسوسی و خرابکاری در گرجستان متهم کرد.

نيروهای امنيتی گرجستان روز پنجشنبه به محاصره تاسيسات نظامی روسيه در تفليس ادامه دادند و از روسيه خواستند متهمان به جاسوسی را که در آنجا مخفی شده‌اند، تحويل دهند. روسيه نيز صدور ويزا به اتباع گرجستان در تفليس را متوقف ساخت.

گرجستان مي‌گويد افسران روس، در باره توانائي‌های دفاعی گرجستان، همکاری آن با ناتو، سيستم توزيع برق و احزاب سياسی گرجستان اطلاعات جمع مي‌کنند، و جدائي‌طلبان ابخازيا و اوستيای جنوبی را مورد حمايت قرار مي‌دهد. روسيه در پی اعلام استقلال گرجستان در ميانه 1990 يک سپاه پاسدار صلح به آنجا فرستاد و هنوز هم دارای پايگاه‌های نظامی در گرجستان اذست اما وعده داده است که اين پايگاه‌ها را تا سال 2008 برچيده خواهند شد.

XS
SM
MD
LG