لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۷

عراق کماکان صحنه تشديد خشونت های مرگبار است


مقامات امنيتی عراق از کشته شدن دست کم پانزده نفر و مجروح شدن دهها نفر ديگر در يک رشته حملات امروز در آن کشور خبر داده اند.

در بمبگذاريها و تيراندازيهائی که در بغداد و اطراف آن رخ داد، غير نظاميان ، سربازان و پليس هدف قرار گرفتند.

مقامات همچنين از پيدا شدن اجساد ديگری خبر دادند که بنظر ميرسد قربانيان جوخه های فرقه ای اعدام بودند. در اجساد قريب چهل نفری که پيدا شد نشانه های شکنجه ديده ميشود.

مقامات اطلاعاتی ارتش آمريکا هشدار داده اند شبه نظاميان به محله هائی در بغداد باز ميگردند که اخيرا توسط سربازان آمريکائی و عراقی پاک شده بود. مقامات ميگويند در بعضی موارد افراد پليس با شبه نظاميان همکاری ميکنند.

مقامات آمريکائی ميگويند حملات انتحاری در اين هفته به بالاترين سطح در جريان جنگ عراق رسيد.

رهبر القاعده در عراق ميگويد به رهبران عرب های سُنّی که با دولت همکاری کرده اند، در جريان ماه رمضان بخشودگی داده ميشود، مشروط برآنکه به حمايت از شورش بپردازند. در يک پيام صوتی که روی اينترنت پخش شد ، صدائی که گفته ميشود صدای ابو حمزه ال مهاجری است از عراقی ها ميخواهد غربی ها را بربايند تا از آنها برای مبادله با يک واعظ محبوس در آمريکا استفاده شود. عمر عبدالرحمن ، واعظ نابينای مصری در مورد نقشه کشی برای منفجر ساختن اماکن مهم نيويورک مجرم شناخته شده است.

در همين حال يک نظر سنجی که توسط يک دانشگاه آمريکائی انجام گرفته است نشان ميدهد قريب سه چهارم عراقی ها معتقدند حضور نظامی آمريکا در عراق بيشتر موجب تحريک خشونت ميشود تا جلوگيری از آن. اين نظر سنجی همچنين از افزايش اعتماد عراقی ها به نيروهای امنيتی آن کشور حکايت دارد.

XS
SM
MD
LG