لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۸

آمريکا ميگويد حملات در امتداد مرز افغانستان و پاکستان سه  برابر شده است


ارتش آمريکا ميگويد حملات ستيزه گران در امتداد مرز افغانستان و پاکستان سه برابر شده است.

يک سخنگوی نيروهای ائتلاف تحت فرماندهی آمريکا در افغانستان گفت منطقه ای نزديک به وزيرستان شمالی- ناحيه ای ايلياتی نشين که مقامات پاکستانی در مورد آتش بس با ستيزه گران در آنجا توافق کردند- صحنه بيشترين افزايش در حملات بوده است. اين سخنگو نگفت آيا ستيزه گران درگير در حملات پايگاهشان در وزيرستان شمالی است يا نه.

خشونت در امتداد مرز موجب بروز تشنج و اختلاف ميان حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان و پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان شده است. اين دو چهارشنبه شب در ضيافت شام پرزيدنت بوش در کاخ سفيد بودند و در باره چگونگی همکاری برای شکست دادن تروريسم تبادل نظر کردند. کاخ سفيد تبادل نظرها را سازنده توصيف کرده است.

روسای جمهوری سه کشور پيش از شرکت در ضيافت افطار، در حياط کاخ سفيد، موسوم به باغ گل سرخ، در مقابل خبرنگاران و عکاسان و فيلم برداران ظاهر شدند. خبرنگار صدای آمريکا در کاخ سفيد ميگويد رهبران افغانستان و پاکستان در اين مراسم راحت بنظر نمی رسيدند و در مدتی که مراسم ادامه داشت نگاهی ميان آنها رد و بدل نشد و با هم صحبت نکردند.

آقای کرزی ژنرال مشرف را در تشديد خشونت در افغانستان مقصّر دانسته است و ميگويد مدارس اسلامی در پاکستان تروريست های آينده را تعليم ميدهند، و تفنگچی های طالبان نيز از پاکستان به افغانستان حمله ميکنند. آقای مشرف گفته است ريشه مسئله در افغانستان است. آقای مشرف در عين حال مدعی است که اوسامه بن لادن رهبر القاعده در افغانستان پنهان شده است ، نه در پاکستان.

XS
SM
MD
LG