لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۵

شينزو آبه به نخست وزيری ژاپن برگزيده شد


پارلمان ژاپن رسماً "شينزو آبه" را بعنوان نخست وزير جديد آن کشور، برگزيد.

امروز سه شنبه آقای "آبه" همانگونه که انتظار ميرفت در رأی گيری هر دو مجلس ژاپن، انتخاب شد. شينزو آبه که ٥٢ ساله است جوانترين رئيس دولتی است که ژاپن از زمان جنگ دوم جهانی در اين مقام داشته است.

امروز "جونيچيرو کوئيزامی" رهبر سابق ژاپن در تدارک انتخاب آقای آبه به نخست وزيری، پس از ٥ سال خدمت از مقام خود استعفاء کرد.

آقای آبه کابينه خود را فوراً پس از تصدی مقام نخست وزيری اعلام کرد که شامل چهره های آشنا از کابينه کوئيزومی بودند.

"تارو اسو" مجدداً به سمت وزير امور خارجه منصوب شده است. "کوجی اومی" وزير سابق علوم و تکنولوژی وزير جديد دارائی است و اقتصاد دان "هيروکو اوتا" به سمت وزير اقتصاد منصوب شده است. "فوميو کيوما" وزير پيشين دفاع در مقام خود ابقاء شده است.

سال گذشته آقای کوئيزومی اعلام کرده بود از مقام خود بعنوان نخست وزير با پايان دوره رياست خود در حزب ليبرال دموکرات ژاپن، استعفاء کند.

آقای آبه از نظر ديدگاه سياسی محافظه کار و ناسيوناليست ميهن پرست است و معتقد به پيروی از خط مشی سر سختانه در برابر کره شمالی است.

وی تعهد کرده است که قانون اساسی پاسيفيستی ژاپن را با وجود مخالفت همسايگان ژاپن، مورد تجديد نظر قرار دهد.

آقای آبه همچنين گفته است که خواهان بهبود روابط با چين و کره جنوبی است.

آقای آبه اعلام کرده است روند خصوصی سازی را که مجدانه توسط کوئيزومی دنبال ميشد، ادامه خواهد داد.

آقای آبه که نسل سوم از يک خانواده سياسی است پسر يک وزير خارجه سابق و نوه "نوبوسونی کيشی" نخست وزير ژاپن در اواخر سالهای ١٩٥٠ است هرچند خود در عرصه سياسی ژاپن بی تجربه است. آقای آبه اول بار در سال ١٩٩٣ به نمايندگی پارلمان ژاپن انتخاب شد و پيش از اين فقط يک مقام کابينه را که رياست هيئت وزرای آقای کوئيزومی بود، به عهده داشته است.

XS
SM
MD
LG