لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

موافقت نروژ و چند کشور ديگر با اعزام نيروهای صلح به دارفور


ديپلماتهای سازمان ملل متحد ميگويند با توجه به طرح پيشنهادی سازمان ملل متحد پيرامون استقرار نيروهای پاسدار صلح در «دارفور»، در غرب سودان، چند کشور موافقت کرده‌اند نيرو اعزام دارند. ديپلماتهای ميافزايند نروژ، بنگلادش، نيجريه، و تانزانيا اولين کشورهائی بودند که آمادگی خود را برای اعزام نيروهای پاسدار صلح اعلام کردند.

اعلام آمادگی اين کشورها روز دوشنبه در نشستی، که با شرکت ۴۹ کشور در مرکز سازمان ملل متحد در نيويورک بر گزار شد، صورت گرفت. نيجريه و تانزانيا، بعنوان بخشی از اتحاديه آفريقا، در حال حاضر نيروهائی در دارفور دارند، ولی ديپلماتهای سازمان ملل متحد ميگويند هر دو کشور موافقت کردند نيروهای خود را افزايش دهند.

شورای امنيت سازمان ملل متحد در ماه اوت گذشته قطعنامه ای را به تصويب رساند که خواستار جايگزينی نيروهای پاسدار صلح سازمان ملل متحد بجای نيروهای اتحاديه آفريقا است که از تجهيزات کافی برخوردار نيستند. امّا، دولت سودان با استقرار نيروهای صلح سازمان ملل در دارفور شديداً مخالفت کرده است و اين اقدام را به تعرض به تماميت ارضی خود تشبيه کرده است.

ديپلماتها ميگويند مقامات سازمان ملل متحد در اجلاس روز دوشنبه به کشورها هشدار داده اند که نيروهای پاسدار صلح ممکن است مورد حمله ستيزه گران اسلامی و اوباش قرار گيرند.

XS
SM
MD
LG