لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

طالبان مسئوليت کشتار  هجده نفر در مرکز استان هلمند را بر عهده گرفت


مقامات افغانستان گفتند يک بمبگذار انتحاری هجده تن با حمله به دفتر فرماندار در شهر لشگرگاه، در مرکز استان هلمند، هجده تن را کشت و چيدين نفر را زخمی کرد.

روز سه شنبه انفجار يک بمب در جنوب کابل يکی از سربازان ايتاليايی و يک کودک را کشت و چند تن ديگر را زخمی کرد. بمب در زير يک پل جاسازی شده بود و هنگاميکه کاروان نظامی از روی پل گذر ميکرد، با دستگاه کنترل از راه دور منفجر شد.

سخنگوی سازمان ناتو اعلام کرد که در اين حمله، علاوه بر سرباز ايتاليايی يک کودک، که در اتومبيلی پشت سر کاروان نظامی حرکت ميکرد، کشته شد، و چهار شهروند ديگر زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس سرباز ايتاليايی با وجوديکه جليقه ضد گلوله به تن داشت از پای درآمد.

تاکنون دو نفر در رابطه با اين بمبگذاری بازداشت و تحت بازجويی قرار گرفته اند. ايتاليا ۱۶۰۰ سرباز در افغانستان دارد، که به نيروی بيست هزار نفری ناتو پيوسته اند.

کسانی که در تماس‌‌های تلفنی با رسانه‌ها خود را سخنگوی گروه اسلامگرای طالبان معرفی کردند، اعلام کردند که عناصر طالبان مسئوليت هر دو حمله را برعهده داشتند.

از وقتی ناتو بر شماره نيروهای خود در جنوب افغانستان افزوده است، عناصر طالبان نيز بر شمار حملات خود اضافه کرده‌اند.

روز دوشنبه مسئول امور زنان در شهر قندهار بيرون منزل خود مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به قتل رسيد. مقامات رسمی گفتند مهاجمان موتورسيکلت سوار خانم صفيه اماجان را هنگام خروج از منزلش به قتل رساندند. هنوز کسی مسئوليت اين حمله را برعهده نگرفته است، اما خبرگزاري‌ها اين حمله را شبيه به حملات ديگری دانستند که عناصر طالبان مرتکب مي‌شوند.

خانم اماجان چهار سال پيش در پی براندازی نظام طالبان به حمايت نيروهای آمريکا، به رياست اداره امور زنان قندهار برگزيده شد. براندازی طالبان به دولت جديد در افغانستان امکان داد که به زنان افغان که در نظام طالبان تحت فشار قرار داشتند، امکانات جديدی عرضه کند.

XS
SM
MD
LG