لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۰

قاضی دادگاه صدام حسين را از جلسه محاکمه اخراج کرد


قاضی جديد دادگاه رسيدگی به جنايات صدام حسين در کردستان عراق، روز دوشنبه برای بار دوم طی هفته اخير، رئيس سابق حکومت عراق را از محاکمه‌ای که در يکی از کاخ‌های رياست جمهوری در منطقه تحت‌الحفظ مرکز بغداد در جريان است، بيرون انداخت.

محمد الخليفه پس از آن صدام را از جلسه دادگاه اخراج کرد که صدام گفت ديگر حاضر نيست در قفس باشد. در جلسه محاکمه صدام حسين متهمان در يک محفظه پشت ميله‌های آهنی قرار دارند.

صدام و شش متهم ديگر، به جرم نسل کشی کردهای عراقی با گاز شيميائی در دهه ۱۹۸۰ تحت محاکمه قرار دارند.

قبل از اخراج صدام، يک پيرمرد کرد عراقی گفت شاهد بمباران شيميائی يک دهکده در شمال عراق بود. وی گفت در حاليکه به دهکده خود نزديک مي‌شد بوی عجيب و نامطبوعی به مشام وی رسيد و احساس نفس تنگی کرد. وی افزود که چندی بعد نيروهای عراقی تحت فرماندهی صدام حسين، او و اعضای خانواده‌اش را به زندان انداختند، و در آنجا شاهد مرگ يک زندانی زير ضرب وشتم زندانبانان بود. اين شاهد همچنين گفت ۵۰۰ کرد در آن زندان کشته شدند.

وکلای صدام حسين و متهمان ديگر محاکمه بعد از تعويض قاضی دادگاه را بايکوت کردند. اما قاضی جديد وکلای تسخيری برای آنها تعيين کرد.

خليل الدليمي، رئيس هيات مدافعان صدام حسين، روز يکشنبه دولت عراق را متهم کرد که به روی دادگاه فشار سنگينی وارد مي‌سازد، و مقامات دادگاه را به نقض قوانين آئين دادرسی متهم ساخت.

دولت عراق قاضی قبلی عبدالله العامری را به اين سبب که در دادگاه گفت صدام ديکتاتور نبود ولی اطرافيانش او را ديکتاتور کردند، از مقام خود برکنار ساخت.

قاضی جديد محمد عريبی الخليفه چهارشنبه پيش نيز صدام را به خاطر آنکه با شکايت‌های خود جلسه دادگاه را بر هم مي‌زد، اخراج کرد.

XS
SM
MD
LG