لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۸

تشکيلات اطلاعاتی آمريکا جنگ عراق را عاملی برای افزايش خطر تروريسم ميداند


تشکيلات اطلاعاتی آمريکا، بنا به گزارشها، به اين نتيجه رسيده اند که جنگ عراق در شکل بخشيدن به نسل جديدی از افراطيون و افزايش خطر تروريسم در جهان کمک کرده است. به گزارش روزنامه های آمريکائی، در اين نتيجه گيری از حمله آمريکا به عراق و ادامه حضور نيروهای آمريکائی در عراق به عنوان زمينه ای برای ايجاد شبکه های افراطی اسلامی و فعاليت سلول هائی ياد شده است که عواملی بيش از ضديت با غرب آنها را بهم متحد ميکند.

روزنامه نيويورک تايمز ميگويد مقامات آمريکائی و کارشناسانی که گزارش را ديده اند ميگويند يک نتيجه گيری حاکی از آن است که جنبش های افراطی اسلامی رو به افزايش از القاعده الهام ميگيرند اما ارتباطی مستقيم آنها را بهم وصل نميکند.

بيل فريست رهبر اکثريت در سنای آمريکا امروز در مصاحبه ای با تلويزيون ای بی سی گفت آمريکائيان ميدانند که جنگ عليه تروريسم جنگی بزرگ است و بايد در خارج از آمريکا با آن جنگيد، و در غير اينصورت، بايد برای جنگيدن با آن در داخل آماده شوند.

گزارش ميگويد ستيزه گرانی که در عراق جنگيده اند وقتی به کشورهايشان بازگردند ميتوانند عامل تشديد منازعات داخلی شوند و ايدئولوژيهای افراطی را تقويت کنند.

گزارش همچنين به اين نتيجه رسيده است که اينترنت به اشاعه عقايد جهاديون کمک کرده و مورد استفاده تروريست هائی قرار ميگيرد که ديگر در کشورهائی نظير افغانستان جائی ندارند.

اين گزارش که نخستين ارزيابی تشکيلات اطلاعاتی آمريکا از تروريسم جهانی پس از شروع جنگ در عراق است نتيجه گيريهای شانزده سازمان اطلاعاتی را منعکس ميکند.

XS
SM
MD
LG