لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۳

رئيس تشکيلات فلسطينی گفت دولت وحدت ملی، اسرائيل را به رسميت خواهد شناخت


محمود عباس، رئيس تشکيلات فلسطينی، روز پنجشنبه در نيويورک گفت دولت وحدت ملی فلسطينی که وی برای تشکيل آن با سازمان حماس در حال مذاکره است، اسرائيل را به رسميت خواهد شناخت و خشونت را محکوم خواهد کرد.

آقای عباس که در مجمع عمومی سازمان ملل سخن مي‌گفت اظهار داشت که دولت آينده فلسطينی که حاصل مذاکرات وی در مقام رئيس حزب الفتح با حماس خواهد بود، تمام توافق‌های قبلی سازمان آزاديبخش فلسطين با اسرائيل را محترم خواهد شمرد.

منظور او يادداشت‌هائی است که با اسرائيل مبادله شده است مبنی بر اينکه سازمان آزادیبخش فلسطینی ضمن رد خشونت و قبول موجوديت اسرائيل، تعهد کرده بود برای صلحی پايدار با اسرائيل مذاکره کند.

از سوی ديگر، يک مقام حماس گفت اگر شرط به رسميت شناختن اسرائيل مطرح باشد، حماس با الفتح دولت وحدت ملی تشکيل نخواهد داد اما اسماعيل هنيه، نخست وزير تشکيلات فلسطينی از سازمان حماس، روز جمعه (امروز) گفت حماس آمدده است که از پيمان صلح ده ساله الفتح با اسرائيل حمايت کند.

حزب ميانه رو الفتح که محمود عباس رياست آن را برعهده دارد، با حماس که با پيروزی در انتخابات پارلمان فلسطينی دولت تشکيلات فلسطينی را در اختيار گرفته است، بر سر تشکيل يک دولت وحدت ملی مشغول مذاکره است. سازمان حماس در منشور خود، به نابود ساختن کامل اسرائيل متعهد است.

همچنين، کاندوليزا رايس، وزير امورخارجه آمريکا گفت به زودی در چارچوب تلاش‌های خود برای برقراری صلح ميان فلسطيني‌ها و اسرائيل، به خاورميانه سفر خواهد کرد.

خانم رايس که بعد از يک جلسه شورای امنيت سازمان ملل روز پنجشنبه در نيويورک با خبرنگاران سخن مي‌گفت، تاريخ خاصی برای سفر خود اعلام نکرد.

در آغاز هفته جاری، جرج بوش، رئيس جمهوری آمريکا طی سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت خانم رايس را مامور کرده است که تلاش جديدی برای صلح خاورميانه آغاز کند.

خانم رايس در اجلاس شورای امنيت سازمان ملل پيشرفت در مذاکرات بر سر تشکيل دولت وحدت ملی در تشکيلات فلسطينی که قرار است با ضوابط بين‌المللی برای گفتگو با اسرائيل همخوانی داشته باشد، را خواستار شد.

XS
SM
MD
LG