لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۵

اتلانتيس سالم و موفق به زمين بازگشت


فضاپيمای آمريکائی اتلانتيس پس از يک ماموريت موفقيت آميز عمليات ساختمانی در فضا، سالم در مرکز فضائی کندی در ايالت فلوريدا فرود آمده است.

رئيس ناسا به خبرنگاران گفت طرح تکميل عمليات ساختمانی ايستگاه بين المللی فضائی اکنون به ميانه راه خود رسيده است و انتظار ميرود تا قبل از سال ۲۰۱۰ که برنامه رفت و آمد فضاپيماها به پايان ميرسد، عمليات ساختمانی نيز تکميل شده باشد.

فضاپيمای اتلانتيس روز نهم سپتامبر به فضا فرستاده شد و قرار بود روز سه شنبه به کره زمين بازگردد، اما اين برنامه به تعويق افتاد زيرا فضانوردان در مراحل اوليه بازگشت ، مشاهده کردند قطعاتی ناشناس در کنار فضاپيما، و همره با آن در حال پرواز است .

فضانوردان با استفاده از بازوی رُباتی فضاپيما که به دوربين نيز مجهز است، بدنه فضاپيما و سپرهای حرارتی آن را بازرسی کردند.

فضانوردان پس از آنکه مطمئن شدند قطعات ناشناس ، از عايق های حرارتی بدنه فضا پيما کنده نشده است، و از اين بابت خطری متوجه فضاپيما نيست، برنامه بازگشت به کره زمين را پيگيری کردند.

اگر به بدنه فضاپيما آسيبی رسيده بود، سرنشينان آن مجبور بودند يا در فضا آسيب وارده را ترميم کنند و يا مجددا به ايستگاه بين المللی فضائی بازگردند.

فضانوردان اتلانتيس در جريان ماموريت خود موفق شدند با انجام سه راه پيمائی فضائی صفحات ويژه کسب انرژی از خورشيد را به ايستگاه بين المللی فضائی نصب کنند.

از سه سال پيش که ناسا پس از منفجر شدن فضاپيمای کلمبيا در راه بازگشت به کره زمين، رفت و آمد فضاپيما ها را متوقف کرد ، اين نخستين باری بود که ناسا با فرستادن فضاپيمای اتلانتيس به فضا يک ماموريت عمده ساختمانی را در فضا انجام داد.

XS
SM
MD
LG