لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

آلبوم جديد گروه متال راک آيرون ميدن: موضوع زندگی و مرگ


آلبوم جديد گروه متال راک آيرون ميدن Iron Maiden که هفته گذشته در آمريکا به محض انتشار در جدول ده آلبوم پرفروش روز قرار گرفت، نشان از تحولی در کار اين گروه دارد. ايرون ميدن، يکی از موفق ترين گروه های متال، در آلبوم جديد خود با ذهنيتی فلسفی به موضوع جنگ و مرگ پرداخته است.

آيرون ميدن به خصوص در کارهای قبلي، ترانه هائی مثل The Trooper يا Where the Eagles Dare جنگ‌های مشخصی را با انرژی و هيجان زياد، تصوير کرده‌اند، اما آلبوم جديد، آلبومی به نام A Matter of Life and Death يا موضوع زندگی و مرگ، به نوعی ديگری به موضوع جنگ بر می گردد، يک نگاه فلسفی به جنگ دارد و قدرت‌هائی که عامل جنگ‌ها هستند را مطرح می کند، -- به قول يک منتقد -- با تاکيد بر آدم‌هائی بی قدرتی که در بازی شطرنج قدرت‌ها به مهره‌هائی بي‌دفاع تبديل مي‌شوند.

در ترانه اول آلبوم، ترانه ای به نام A Different World يا جهانی متقاوت، آقای بروس ديکينسن Bruce Dickinson خواننده و ترانه سرای اصلی گروه می خواند هر کس بنينش متقاوتی در باره دنيا دارد و هيچوقت برای يادگرفتن دير نيست.

آقای نيکو مکبرين Nicko McBrain نوازنده طبل‌ها در گروه آيرون ميدن درمصاحبه با آسوشيتدپرس مي‌گويد آلبوم جديد، آلبوم پيشتازی از آب درآمده با موسيق‌ای که او با آن بزرگ شده.

ادری ين اسميت Adrian Smith گيتاريست گروه هم مي‌گويد بعضی تاثيرها در ترانه‌های اين آلبوم به سالها قبل بر مي‌گردد. استيو هريس Steve Harris خواننده و نوازنده گيتار بيس گروه ايرون ميدن مي‌گويد انواع راک پيشتاز زياد است، اما اين آلبوم بيشتر به راک پيشتاز دهه 1970 بر می گردد که فرق می کند با راک پيشتاز دهه 90 يا راک پيشتاز معاصر.

ينيک گرز Janick Gers، گيتاريست آيرون ميدن قبول ندارد که آلبوم جديد تفاوت زيادی با کارهای قبلی آيرون ميدن دارد.

منتقدها معمولا در باره کار گروه های تثبيت شده و قديمی راک مثل آيرون ميدن زياد به شوق نمي‌آيند، هرچند که فروش آنها به خاطر اينکه چندين نسل علاقمند دارند، تقريبا تضمين شده است. اما درباره گروه آيرون ميدن بايد گفت اين گروه در دهه 1990 مشتريان خود را به نحو قابل توجهی از دست داد، از جمله به خاطر اينکه خواننده گروه آقای بروس ديکنسن، شش سال ازاين گروه فاصله گرفت.

اما منتقدها نسبت به آلبوم جديد Iron Maiden خيلی مهربان بوده‌اند. يک منتقد نوشته بود به قدری صدای موسيقی ايرون ميدن مشخص است که حتی کرها را هم به هيجان می آورد. منتقدها به خصوص مقياس حماسی اين ترانه را ستايش کرده اند و شمار کثير گيتاريست ها را. در اين آلبوم سه گيتاريست اصلی مي‌نوازند.

ولی جالب اين است که بدون اينکه ترانه های آن زياد در راديو نواخته بشود يا نقدهای زيادی در مطبوعات بگيرد، فروش البوم درخشان بوده است. در کانادا که يک ماه است بيرون اومده، به مقام دوم در ليست ده آلبوم پرفروش رسيد. در آمريکا آلبوم جديد ايرون ميدن را شرکت انگليسی Sanctuary درست يک هفته پيش (14 سپتامبر) توزيع کرد و تاحالا بيشتر از 58 هزار نسخه فروخته که در جدول آلبومهای مستقل اول شده و در فهرست 200 آلبوم پرفروش روز مقام نهم را گرفته و در فهرست Hard Music مقام دوم را داره.

آنچه همه منتقدها در باره اش يکزبان هستند، بازگشت آقای بروس دينکنسون، خواننده گروه است که مي‌گويند به اين بند متال راک کلاسيک بار ديگر رونق گذشته را برگردانده است.

تور ايرون ميدن در آمريکا که از حالا تمام بليط هاش پيش فروش شده از ماه آينده شروع می شود. در بعضی جاها مثلا در کشورهای اسکانديناوی ايرون ميدن به قدری هواخواه داره که بليط های کنسرتهای ان در ستاديوم های بزرگ سی چهل هزار نفری را ظرف چند ساعت پيش فروش می شود. الان اين گروه در ژاپن هستند و ظرف يک روز، بليط های يک کنسرت بزرگ در توکيو را پيش فروش کردند به طوريکه کنسرت دومی همين ديروز (20 سپتامبر) اعلام شد که اضافه شده است.

XS
SM
MD
LG