لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

استدلال های احمدی نژاد در يک موسسه معتبر تحقيقاتی و يک کنفرانس خبری در نيويورک


محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران برای تشريح سياست های خارجی اش در نيويورک توانسته است از فرصتی ديگر استفاده کند . رئيس جمهوری ايران، که وزارت امورخارجه آمريکا وی را از سفر به خارج از نيويورک در جريان برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد منع کرده است، دعوت پاسخ دادن به پرسش های اعضای يک موسسه معتبر تحقيقاتی و چاره جو برای مسائل مهم جهانی را پذيرفت.

روزنامه نيويورک تايمز که از جلسه و ملاقات روز چهارشنبه آقای احمدی نژاد با اعضای شورای روابط خارجی گزارشی مفصل ارائه داده است ميگويد وی مجددا پرسيد آيا هالوکاست، آنگونه که شرح داده ميشود ، واقعا رخ داده است؟ وی همچنين خواست قدرت های عمده جهان از تهران را برای انصراف از غنی سازی اورانيوم به تمسخر گرفت .

آقای احمدی نژاد به آمريکا توصيه کرد توليد سوخت اتمی خود را متوقف کند. وی گفت ايران سرانجام خواهد توانست اورانيوم غنی شده را برای استفاده در نيروگاههای برق اتمی در آمريکا فراهم کند.

ريچارد هاس رئيس شورای روابط خارجی دعوت از آقای احمدی نژاد را به رغم مخالفت کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا انجام داده بود. روزنامه نيويورک تايمز ميگويد خانم رايس معتقد است اين دعوت، واقعا، ايده بدی بود.

بعضی از اعضای يهودی شورا جلسه را بايکوت کردند. الی وايزل، نويسنده و نجات يافته از هالوکاست تهديد کرده بود اگر شام داده شود از عضويت شورا استعفا ميکند. شورا ميهمانی را به پذيرانی با اردور محدود کرد.

آقای احمدی نژاد روز سه شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد. وی از آمريکا برای حمله به عراق و اتحاد با اسرائيل انتقاد کرد.

آقای احمدی نژاد امروز، پنجشنبه، در يک کنفرانس خبری که در مقرّ سازمان ملل متحد در نيويورک تشکيل شد، مجددا گفت تهران در پی توليد تسليحات اتمی نيست و به تسليحات اتمی احتياجی ندارد. آقای احمدی نژاد گفت نميداند بايد چه تضمين ديگری بدهد که تهران تسليحات اتمی توليد نميکند.

آقای احمدی نژاد مجددا گفت برنامه اتمی ايران برای مقاصد صلح آميز است.

آمريکا پس از آنکه ايران به ضرب الاجل سازمان ملل متحد برای تعليق در برنامه جنجالی اتمی خود بی اعتنائی کرد تحريم های تنبيهی را عليه ايران پيگيری ميکند .

XS
SM
MD
LG