لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۱

بازرسان دولت هلند را در آتش سوزی بازداشتگاه فرودگاه آمستردام مقصر دانستند


يک هيات بازرسی پس از بررسی علل آتش سوزی مرگبار در بازداشتگاه فرودگاه آمستردام به اين نتيجه رسيد که عدم رعايت ضوابط ايمنی از سوی مقامات حکومتی، از جمله عوامل اين آتش سوزی بازداشتگاه بوده است.

هيات ايمنی هلند در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر کرد، اعلام کرد که بازداشتگاه فرودگاه شيپول که عجولانه طراحی و بنا شده بود، با ضوابط ايمنی در برابر آتش سوزی تطيبق نداشت.

کارشناسان باور دارند که يک زندانی عامل اصلی آتش سوزی ۲۷ اکتبر سال گذشته در بازداشتگاه بود که به سرعت گسترش يافت و ۱۱ نفر را کشت. قربانيان اين آتش سوزی به تمامی مهاجران غيرقانونی بودند، از اوکراين، ترکيه، رومانی، بلغارستان، گرجستان، سورينام و جمهوری دومينيکن، که در بازداشتگاه در انتظار عودت به سرزمين‌های خود به سر مي‌بردند.

تحقيقات هيات ايمنی هلند حاکی است که اگر مقامات دولتی مسئول ساختن بازداشتگاه به ضوابط ايمنی آتش سوزی توجه کرده بودند، کسی در اين حادثه کشته نمي‌شد.

اين هيات، وزارت دادگستری هلند را که مسئوليت اداره بازداشتگاه را برعهده داشت، بازرسان ساختمانی از وزارت مسکن و مقامات محلی هارلمرمير که فرودگاه شيپول در آن قرار دارد را در اين حادثه تقصير کار معرفی کرد.

XS
SM
MD
LG