لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۹

پنداردات نت و ايستگاه دات کام، برندگان جايزه اينترنتی ذره بين طلائي اعلام شدند


سومين دوره جايزه ذره‌بين طلائی عصر شنبه اين هفته در مراسمی در آمفي‌تئاتر باشگاه وبلاگ‌نويسان تهران، به سردبيران و بانيان دو سايت اينترنتی مبتکر و باسابقه اهدا شد. سايت‌های اينترنتی پندار دات نت و ايستگاه دات کام، برندگان امسال جايزه ذره‌بين طلائی اعلام شدند.

جايزه ذره‌بين طلائی را يک سايت اينترنتی حرفه‌ای به نام ايران سئو SEO برگزار مي‌کند – سايتی که به بحث در باره موتورهای جستجو و بازار الکترونيک اختصاص دارد، با هدف اصلاح کدها و مديريت سايت ها به طوری که در موتورهای جستجو بهتر حضور داشته باشند. مديران سايت پرشين بلاگ از حاميان اين جايزه هستند.

در شرايطی که نه کمک دولتی برای اين کارها وجود دارد، نه بازاری هست که مثل آمريکا با پول آگهی به اين افراد مبتکر برای ادامه کارشان کمک بکند، علاقه به کار و فرهنگ و برقراری ارتباط، انگيزه اصلی مي‌شود برای خلاقيت اين جوان‌های باهوش و فعال. اين را هم در باره آنها که جايزه گرفته‌اند، بايد گفت، هم در باره آنها که با زحمت و از جيب خرج مي‌کنند که يک چنين جوايزی داده بشود و در باره کار و زحمت ديگران بحث بشود.

سايت پندار دات نت که اين جايزه را امسال گرفته، سالهاست مجموعه‌ای خواندنی از خبرهای هنری و فرهنگی ايران را به صورت ابتکاری در اينترنت عرضه مي‌کند، و در اطاق‌های گپ اينترنتي، امکانی فراهم مي‌کند برای برقراری تماس و بحث و تبادل نظر ميان علاقمندان فرهنگ.

سايت ايستگاه دات کام با طبقه‌بندی و کدبندی آگهي‌های تجاری سعی مي‌کند دسترسی به کالاها و خدمات را برای کاربران آسان‌تر کند و خدمات اينترنتی مثل فرهنگنامه لغت عرضه مي‌کند که خيلی کاربر دارد. اگر روزی دادوستد اينترنتی در ايران باب بشود، يکی از ستون‌هاش سايت‌هائی نظير ايستگاه دات کام و پندار دات نت هستند، که کارشان علاوه بر عرضه محتوا، استفاده از اينترنت برای خدمت‌رسانی هم هست.

چون اين سايت‌ها به صورت غيرحرفه‌ای و خصوصی اداره مي‌شوند، دسترسی به وضع کسب و کار و درآمد آنها از درج آگهی نيست.

سايت پندار دات نت را کسانی که با خبرهای هنری سرو کار دارند، بيشتر از شش سال است که مي‌شناسند و شاهد تحول مداوم آن بوده‌اند. بردن جايزه ذره‌بين طلائی بهانه و فرصتی است که به سايت پندار و زحمات سردبير و بانی آن، آقای نيما افشار نادری نگاهی بياندازيم.

بنيانگذار و سردبير پندار، که فارغ‌التحصيل رشته کامپيوتر از دانشگاه قزوين است، موقعی ساختن اين سايت را در اطاق کوچکی در منزل پدري‌اش شروع کرد که تازه دانشجو شده بود، و هرچند شکل کارش کاملا حرفه‌ای بود، ولی زيربنای آماتوری آن را تاکنون هم حفظ کرده است.

کارهای گرافيک سايت را خانم نغمه عقيلی به عهده گرفته است. امين رجائی مديريت فنی سايت کل مجموعه سايت‌های پندار را انجام مي‌دهد و دهها روزنامه‌نگار در داخل و خارج از کشور با سايت پندار همکاری دارند.

سايت پندار دات نت، که مدام در تلاش برای عرضه چيزهای جديد است، خبرهای هنری وفرهنگی ايران را از گوشه و کنار مطبوعات داخل و خارج از کشور گردآوری مي‌کند و يکجا جمع مي‌کند، اما هر وقت که بتواند به کمک نويسندگان و خبرنگاران داوطلب، در باره موضوع‌هائی متنوع فرهنگي، از جلسه‌های ادبی و سينمائی گرفته تا موسيقی روز، گزارش‌های دست اول هم منتشر مي‌کند، حتی يک مدت پادکست هم داشت و برنامه موسيقی شبه راديوئی هم پخش مي‌کرد، ولی برای ادامه اين کارها، صددرصد پول لازم است که اين سايت‌های مردمی که از جيب گردانندگانش اداره مي‌شوند، بودجه‌ای ندارند که بتوانند ايده‌های خودشان را ادامه بدهند.

اخيرا يک کار حاشيه ای پندار راه انداختن سرويس جديدی است به نام mypendar.com که به کاربران فرصت مي‌دهد برای خود پورتال‌های شخصی درست کنند و محتوای آن را برحسب سليقه خود تغيير دهند، تقويم روزانه داشته باشند، خبرهای مورد علاقه خود را گرد بياورند و نظائر آن.

ذره‌بين طلائی جايزه‌ای است که برای تشويق فهرست‌ها و موتورهای جستجوگر ايرانی به سايت‌هائی داده مي‌شود که برای بالابردن ضريب نفوذ سايت‌های ايرانی در اينترنت فعال بوده‌اند، و هيات داوران آن تلاش مي‌کنند از افراد و سايت‌هائی تشويق به عمل بياورند که نقشی در پررنگ کردن محتوای ارزشمند فارسی در اينترنت داشته‌اند.

اين جايزه قبلا به سايت فهرستِ جانانه و جستجوگر پارسيک اهدا شده و هچنين محمودْ بَشاش، مجيدْ آنلاين، ايرانْ ترانه و ايرانْ داک، از برندگان قبلی آن بوده‌اند.

برای انتخاب سايت‌های برتر، جنبه‌های فنی خيلی مورد نظر هستند، مثلا همان طور که گفتم حضور آنها در موتورهای جستجوگر مثل ياهو و گوگل بررسی مي‌شود و محبوبيت سايت‌ها، از نظر شمار پيوندهائی که در وبلاگ‌ها و سايت‌های ديگر به آنها داده مي‌شود مورد نظر هيات داوران جايزه ذره بين طلائی قرار مي‌گيرد، که البته همان دليلی است که در موتورهای جستجو هم بالا مي‌آيند.

نقل از برنامه تلویزیونی «شباهنگ»

XS
SM
MD
LG