لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۴

بيانات کوفی عنان و جلال طالبانی در نيويورک درباره وضعيت عراق


کوفی عنان ميگويد اگر خشونت در عراق در ابعاد کنونی ادامه پيدا کند آن کشور در خطر سقوط به ورطه جنگ داخلی است.

عنان در نشستی در مورد عراق در سازمان ملل گفت مردم عراق تعهد خود را به ساختن يک کشور دموکراتيک نشان داده اند هرچند خشونت زندگی روزمره آنکشور را رقم ميزند.

دبير کل سازمان ملل گفت صلح هنوز قابل کسب است در عين آنکه عراق و رهبران آن کشور اکنون بر سر دوراهی هستند و به پشتيبانی جامعه بين المللی نيازمندند.

جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق که اکنون در نيويورک است تأکيد کرد با وجود ادامه خشونت علائم موفقيت طرح دولت برای امنيـت بغداد که از پشتيبانی آمريکا برخوردار است، مشهود است.

با اين وجود آقای طالبانی گفت که نفوذ عناصر جنايتکار و تروريست در وزارتخانه های امنيتی عراق، چالش عمده مقابل دولت جديد التأسيس آن کشور است.

***

در تحولی ديگر يک افسرآمريکائی مستقردر شهرکرکوک در شمال عراق می گويد شاخه عراقی القاعده مسئول بمب گذاری های روزي کشنبه در کرکوک است که بيش از ۲۰ نفر را به هلاکت رسانيد.

سرهنگ دوم مايک براودر در مصاحبه ای با صدای آمريکا اظهارداشت هدف القاعده ، بی ثبات ساختن دولت عراق و حمله به تاسيسات زيربنائی عراق است تا نشان دهد که دولت عراق توانائی دفاع از خود را ندارد. سرهنگ براودر گفت يکی ازبمب ها در نزديکی يک زندان، يک مرکز تحقيقات جنائی محلی و دو دفتر سياسی کردستان منفجرگرديد. به گفته وی، چند مظنون به دست داشتن در انفجارها بازداشت شده اند.

سرهنگ براودر گفت اين حملات نشانه افزايش خشونت های فرقه ای درعراق نيست، زيرا کرکوک سوابق موفقيت آميزی با گروه های قومی مختلفی که درآن زندگی می کنند داشته است. کرکوک شهری است که ميان کردها ، عرب ها وترکمن ها تقسيم شده است.

XS
SM
MD
LG