لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۸

ديدار محمود عباس و تريپی ليونی وزير خارجه اسرائيل در نيويورک


روز دوشنبه در نيويورک محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين و تريپی ليونی وزير خارجه اسرائيل برای نخستين گفتگوی مستقيم در چندماهه اخير، ديدار کردند. هردو طرف اظهار داشتند که مشتاق گسترش تماس هايشان هستند.

تريپی ليونی گفت هدف دولت متبوع وی برقراری "يک کانال دائمی گفت و شنود" با فلسطينيان از طريق آقای عباس که سعی در قانع کردن گروه ستيزه گر حماس برای تعديل ديدگاههای ضد اسرائيلی آن گروه دارد، است.

آقای عباس اظهار داشت که گفتگوهايش با خانم ليونی "خيلی خيلی مثبت" بوده و "همه چيز" را از موضوعات مناقشه بين اسرائيل و فلسطينيان تا چگونگی زنده کردن روند برقراری صلح که متوقف شده تا سرنوشت يک سرباز اسرائيلی که توسط ستيزه گران فلسطينی حدود سه ماه پيش ربوده شده، در بر ميگرفته است.

صائب عرکات دستيار آقای عباس قول داده است "حد اکثر کوشش" خود را برای آزادی سرباز اسرائيلی مبذول کند و از اسرائيل هم مصرانه خواسته است که اعضاء کابينه و قانونگزاران فلسطينی زندانی را آزاد کند.

رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی گفته است که کابينه متحد فلسطينی که وی سعی در شکل دادن آن با حماس دارد بطور ضمنی حق موجوديت اسرائيل را برسميت خواهد شناخت و اعتقاد بر اين است که وی به وزير خارجه اسرائيل نسبت به پای بندی به اين اصل، اطمينان خاطر داده است.

حزب آقای عباس و حماس هفته گذشته توافق کردند که يک دولت توافق ملی تشکيل دهند وليکن گفتگوهای آنها روز يکشنبه در پی آنکه بيانيه رهبران حماس اعلام کرد که آنها از قبول توافق های موقت صلح با اسرائيل سرباز ميزنند، متوقف شد.

اسرائيل آزادی "گيلاد شاليت" سرباز مفقود شده خود را تقدم اصلی گذاشته است اما ليونی وزير خارجه همچنين در آخر وقت روز دوشنبه گفت هر دولت متحد فلسطينی بايستی خشونت را تقبيح کند، حق موجوديت اسرائيل را برسميت بشناسد، و به توافق های قبلی صلح احترام بگذارد.

انتظار ميرود پرزيدنت بوش روز چهارشنبه در نيويورک با آقای عباس ديدار کند.

XS
SM
MD
LG