لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

توافق کابينه بوش با کنگره بر سر تعريف حقوق بازداشت شدگان مظنون به تروريسم


دولت و اعضای عمده کنگره آمريکا بطور ضمنی اشاره می کنند که ممکن است برای بازداشت شدگان مظنون به تروريسم حقوق قانونی در نظر گرفته شود.

استفن هدلی، مشاور امنيت ملی پرزيدنت بوش ، روز گذشته در يک مصاحبه تلويزيونی ضمن دفاع از شيوه های سخت گيرانه دولت بوش در بازجويی و محاکمه مظنونان به تروريسم، در عين حال گفت، پرزيدنت بوش مايل است با آندسته از نمايندگان کنگره که دارای مواضع و عقايد متفاوتی در اين زمينه هستند، همکاری به عمل آورد.

گروه کوچکی از سناتورهای برجسته جمهوريخواه در کنگره آمريکا ، از جمله جان مک کِين، که در زمان جنگ ويتنام جزو اسيران جنگی بوده است، معتقدند که با بازداشت شدگان بايد بر اساس کنوانسيونهای ژنو، و قوانين جنگی رفتار شود. مک کِين در مصاحبه ای با کانال تلويزيونی ای- بی- سی گفت، آمريکا برای سايرين بايد يک الگويی اخلاقی باشد. او همچنين اظهار نگرانی کرد که چنانچه دشمنان آمريکا تصميم بگيرند، ضوابط بين المللی رفتار با بازداشت شدگان را از ديد خود تعبير کنند، آنگاه ممکن است جان آمريکاييان به خطر افتد.

جان نگروپونته، مدير سازمانهای ملی اطلاعات در آمريکا نيز می گويد، سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا، سيا، از طريق اين برنامه بازجويی موفق به کشف اطلاعات فوق العاده ارزشمندی شده است که توسط آن توانسته است جان بسياری را نجات دهد و توطئه های تروريستی را خنثی سازد.

XS
SM
MD
LG