لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۰

انوشه انصاري، نخستين زن توريست فضائی جهان، عازم ايستگاه بين المللی فضائی شد


بنيانگذار ايراني‌تبار يک شرکت توليد کننده تجهيزات مخابراتی در آمريکا، خانم انوشه انصاری، به عنوان نخستين زن توريست فضائي، همراه با فضانوردان روسی و آمريکائی در سفينه سايوز صبح دوشنبه عازم ايستگاه فضائی بين‌المللی در مدار زمين شد.

راکت حامل سفينه سايوز از پايگاه هوائی بيک نور واقع در قزاقستان به فضا پرتاب شد. خانم انصاری که برای تجربه يک هفته سفر در فضا بيست ميليون دلار پرداخته است، گفت اميدوار است سفر او منبع الهامی برای زنان و دختران جهان باشد. در اين سفر خانم انصاری در چند تجربه علمی فضائی شرکت خواهد کرد.

همراهان خانم انصاری در اين سفر، يک فضانورد آمريکائی و يک فضانورد روسي، قرار است جانشين دو فضانوردی بشوند که درحال حاضر در ايستگاه بين‌المللی فضائی به کار مشغول هستند. قرار است خانم انصاری با دو فضانوری که ماموريتشان در ايستگاه بين‌المللی فضائی خاتمه يافته است روز ۲۸ سپتامبر به زمين مراجعت کند.

خانم انصاری در سال ۱۹۸۴ به آمريکا مهاجرت کرد و همراه با شوهرش يک شرکت چند ميليون دلاری تلفنی تاسيس کردند و به فروش رساندند.

سفينه سايوز بعد از آن عازم فضا شد که «شاتل» آمريکائی آتلانتيس با شش سرنشين به ماموريت چهار روزه خود برای گسترش ايستگاه بين‌المللی فضائی پايان داد و روز يکشنبه از ايستگاه فضائی جدا شد تا به زمين برگردد. شاتل آتلانتيس قرار است روز چهارشنبه در مرکز فضائی کندی در فلوريدا به زمين بنشيند.

XS
SM
MD
LG