لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

غلامحسين الهام: در باره تعليق غنی سازی اورانيوم هنوز تصميمی گرفته نشده است


غلامحسين الهام، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، روز دوشنبه گفت تصميم در باره تعليق غني‌سازی اورانيوم به مدت دوماه که خبر آن به نقل از ديپلمات‌های اروپائی منتشر شده است، قطعی نيست و تصميم نهائی در باره آن گرفته نشده است. وی گزارش خبرگزاري‌‌ها در اين باره را زودهنگام و ناپخته خواند.

ديپلمات‌های اروپائی هفته گذشته گفته بودند که علی لاريجانی، صدر هيات مذاکرات اتمی جمهوری اسلامی، در ديدار خود با خاوير سولانا، رئيس سياست خارجی اتحاديه اروپا، گفته بود که جمهوری اسلامی آماده است برای رفع مانع بر سر آغاز مجدد مذاکرات اتمی با غرب، تعليق غني‌سازی اورانيوم به مدت دو ماه را تحت بررسی قرار دهد.

ژاک شيراک، رئيس جمهوری فرانسه روز دوشنبه گفت اگر حکومت ايران با تعليق غني‌سازی اورانيوم موافقت کند، جامعه جهانی ديگر نبايد پرونده اتمی ايران را برای تعيين مجازات و تحريم به شورای امنيت سازمان ملل ارجاع دهد.

آقای شيراک که در مصاحبه با يک راديو اروپائی سخن مي‌گفت، پيشنهاد کرد که آمريکا، بريتانيا، چين، روسيه و آلمان، با فرانسه، که اعضای گروه۱+۵ را تشکيل مي‌دهند، برای تعيين تاريخ از سرگيری مذاکرات اتمی با حکومت ايران تشکيل جلسه دهند.

شيراک گفت پنج عضو دائمی شورای امنيت و آلمان موافقت کرده اند که در صورت تعليق غني‌سازی در طول مذاکرات، پرونده اتمی ايران را از شورای امنيت بيرون نگه دارند.

وی گفت هر دو طرف بايد امتيازاتی بدهند.

بنا به گزارش‌های قبلی، حکومت ايران ضرب‌الااجل شورای امنيت سازمان ملل برای توقف غني‌سازی اورانيوم را ناديده گرفت و به بسته مشوق‌های پنج عضو دائمی شورای امنيت و آلمان برای توقف غني‌سازی اورانيوم نيز پاسخ منفی داد.

فرانسه يکی از کشورهای غربی است که باور دارند برنامه غني‌سازی اورانيوم ايران بخشی از برنامه توليد بمب اتمی است اما حکومت ايران بارها تاکيد کرده است که از برنامه اتمی خود هدفی جز توليد سوخت برای نيروگاه برق در نظر ندارد.

XS
SM
MD
LG