لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۳

آمريکا ميگويد آزادی مذهب در ايران در يکسال گذشته بدتر شده است


وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد آزادی مذهب در ايران در يک سال گذشته بدتر شده است.

وزارت امورخارجه آمريکا گزارش سالانه خود را در مورد آزادی مذهب امروز منتشرکرد. ايران در فهرست هشت کشوری است که گزارش از آنها به عنوان کشورهائی ياد ميکند که در نقض شديد آزادی مذهب درگيرند، و يا چنين نقضی را تحمل ميکنند. هفت کشور ديگر عبارتند از برمه، چين، اتيوپی، کره شمالی، عربستان سعودی، سودان و ويتنام.

اين فهرست در گزارش سال گذشته نيز منعکس شده بود، اما در گزاش امسال يادآوری شده است که در عربستان سعودی، سودان و ويتنام پيشرفت هائی حاصل شده است.

گزارش همچنين ميگويد اسرائيل، که يک کشور متحد آمريکاست، اقداماتی انجام داده است که دسترسی فلسطينيان به اماکن مذهبی و زيارتگاههايشان را محدود ميکند . گزارش در عين حال ميگويد حکومت خودمختار فلسطينی نتوانسته است جلوی آنچه را که تحريکات مذهبی توصيف شده است بگيرد.

کارمندان سفارتخانه های آمريکا در تدوين گزارش وضعيت هر يک از کشورها فعاليت داشته اند. وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد تحقيق برای تدوين اين گزارش بعضی اوقات می تواند خطرناک باشد. کارمندان امور خارجی که به تدوين گزارش کمک ميکنند، مستند ساختن موارد نقض حقوق بشر، نظارت بر انتخابات، و کمک به افرادی را مدّ نظر دارند که برای عقايد مذهبی شان در خطر اند.

اين گزارش با هدف کمک به شکل بخشيدن سياست خارجی، اجرای ديپلوماسی و تصميم گيری در مورد کمک به گروههای غير دولتی برای ترويج آزادی مذهب در کشورهايشان تهيه ميشود.

در گزارش سال گذشته، برمه، چين و کره شمالی در راس کشورهائی که ميخواهند تمامی افکار و عقايد مذهبی را تحت کنترل داشته باشند، طبقه بندی شده بودند. گزارش سال گذشته همچنين از ايران، اريتره و عربستان سعودی در رديف کشورهائی نام برده بود که عليه اقليت های مذهبی ، يا مذاهب تائيد نشده توسط دولت، تبعيض قائل ميشوند.

XS
SM
MD
LG