لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

اعتراض روحانی ارشد ترکيه به اظهارات پاپ در باره اسلام


روحانی ارشد مسلمان ترکيه از پاپ بنديکت برای اظهارنظری در باره اسلام در جريان سفر اخيرش به آلمان انتقاد کرده است. علی بارداق اوغلو رئيس سازمان امور مذهبی به تلويزيون ترکيه گفت پاپ با اسلام لجاجت دارد و بهتر است در برنامه سفر خود به ترکيه تجديد نظر کند.

پاپ روز سه شنبه در يک سخنرانی دانشگاهی اظهارات يک امپراطور قرن چهاردهم روم شرقی را نقل کرد که گفته است پيامبر اسلام، فقط آورنده پديده هائی شيطانی و غير انسانی بود. پاپ بنديکت به برداشت های اسلامی از جهاد اشاره ميکرد. پاپ خشونت را با تعاليم الهی مغاير دانست و گفت بايد رد شود.

براداق اوغلو با اشاره به جنگ های صليبی برای آزاد کردن بيت المقدس از حکومت اسلامی، پاپ را فردی برخوردار از تفکّر صليبيون توصيف کرد.

يک سخنگوی واتيکان همان روز گفت پاپ در مجموع از اسلام انتقاد نکرده است.

در فرانسه رئيس شورای مومنين به اسلام از واتيکان خواستار توضيح و روش ساختن اظهارات پاپ شده است. وی گفت پاپ نبايد اسلام را با اسلاميسم اشتباه بگيرد که به گفته او يک ائدئولوژی سياسی است.

پاپ قرار است روز بيست و هشتم نوامبر به دعوت احمد نجدت سزر رئيس جمهوری ترکيه از آن کشور ديدن کند. وی همچنين با اسققف اعظم مسيحيان ارتدوکس در استانبول ملاقات خواهد کرد.

نود و نه درصد جمعيت ترکيه را مسلمانان تشکيل ميدهند اما نظام سياسی آن کشور بر پايه جدائی دين از حکومت است.

XS
SM
MD
LG