لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

پرزيدنت بوش در تلاش کسب حمايت کنگره از سياست های ضد ترور


پرزيدنت بوش سعی ميکند قانونگزاران جمهوريخواه را متقاعد کند به دولت برای صدور دستور استراق سمع و مجاز شناختن روش هائی سخت تر در بازجوئی از افراد مورد ظنّ در ترور، قدرت و اختياراتی بيشتر تفويض کنند.

پرزيدنت بوش امروز برای ملاقاتی خصوصی با هم حزبی های جمهوريخواه به مجلس نمايندگان رفت.

ديروز در سنای آمريکا يک کميته تحت کنترل جمهوريخواهان درخواست پرزيدنت بوش را برای برخورداری از حق استراق سمع بدون حکم دادگاه در مورد مکالمات بين المللی آمريکا، تصويب کرد. با اينحال پرزيدنت بوش با مقاومت سناتورهای جمهوريخواه با نفوذی روبروست که با وی در مورد ايجاد دادگاههائی ويژه برای محاکمه افراد مورد ظنّ در ترور مخالف اند.

سه سناتور بانفوذ همچنين تلاش پرزيدنت بوش برای کناره گرفتن از پيمان های بين المللی راجع به رفتار با زندانيان را رد کرده اند.

کالين پاول وزير امورخارجه سابق دولت بوش نيز مخالفت خود را با تضعيف محدوديت های مربوط به رفتار با زندانيان ابراز کرده است. آقای پاول در نامه ای خطاب به يکی از اين سه سناتور بر شروع شکی در سطح جهانی نسبت به پايه های اخلاقی نبرد عليه ترويسم تاکيد گذاشته است . وی ميگويد تغيير در مقررات چنين شکی را تقويت ميکند. آقای پاول همچنين ابراز نگرانی کرده است که مقررات جديد در مورد بازجوئی از زندانيان می تواند سربازان بازداشت شده آمريکائی در خارج را به خطر بياندازد.

فشار برای مصوبه ای قانونی، در آستانه انتخابات ميان دوره ای کنگره آمريکا در ماه نوامبر انجام ميگيرد که جمهوريخواهان اميدوارند بتوانند در آن اکثريت خود را در هردو مجلس سنا و نمايندگان حفظ کنند.

پرزيدنت بوش در ميانه ايراد يک رشته سنخرانی هائی است که تشريح آنچه را که او پيشرفت در جنگ عليه تروريسم توصيف ميکند، مدّ نظر دارد.

دموکراتها پرزيدنت بوش را متهم کرده اند که با پرداختن به مسئله تروريسم ميخواهد اذهان را از جنگ در عراق منحرف کند. در همين حال شمار آمريکائيان مخالف با درگيری آمريکا در عراق رو به افزايش است.

XS
SM
MD
LG