لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۰

صندوق بين المللی پول: اقتصاد جهان در سال جاری از رشد قابل توجهی برخوردار خواهد بود


صندوق بين‌المللی پول می‌گويد اقتصاد جهان در سال ۲۰۰۶ برای چهارمين سال پی در پی از رشد قابل توجهی برخوردار خواهد بود. صندوق بين المللی پول، يا "آی-ام-اف" امروز گزارش شش ماهه خود را در نشست مشترکی که در سنگاپور با بانک جهانی داشت ارائه داد.

صندوق پيش بينی کرده است که نرخ رشد اقتصادی جهان در سال جاری پنج مميز يک درصد و در سال ۲۰۰۷ چهار مميز نه در صد خواهد بود، که هر دو رقم بيشتر از ارقام پيش‌بينی شده در ماه آوريل است. با اينحال صندوق هشدار داده است که در برابر اين رشد چند عامل تهديد کننده وجود دارد، که افزايش تورم، بالا رفتن بهای نفت و کند شدن بخش ساختمان‌سازی در ايالات متحده آمريکا از آن جمله اند.

در گزارش آی-ام-اف برآورد شده است که رشد اقتصادی آمريکا در سال جاری کُند خواهد شد، و از رقم سه مميز چهار در سال جاری به رقم دو مميز نه درصد در سال آينده نزول خواهد کرد.

در همين حال بانک جهانی اعلام کرد دولت سنگاپور با ممانعت از ورود ۲۸ فعال خارجی به سنگاپور برای شرکت در اجلاس امروز، ممکن است مفاد يک توافقنامه را نقض کرده باشد. سنگاپور می‌گويد به دلايل امنيتی از ورود فعالان مورد بحث جلوگيری کرده است. از جمله فعالان، دو شهروند فيليپينی هستند که روز چهارشنبه از سنگاپور اخراج شدند.

دولت سنگاپور همچنين اعلام کرد می‌خواهد از بروز اعتراضات خشونت‌آميزی که در گذشته مخل برگزاری اجلاس مشترک صندوق بين‌المللی پول و بانک جهانی شده است جلوگيری کند. سنگاپور به ۷۰۰ فعال سياسی مجاز اجازه داده است که در محل ويژه‌ای در مرکز تشکيل اجلاس اجتماع کنند.

XS
SM
MD
LG