لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۹

وزير کشور فرانسه از بزرگ نمائی احساسات ضدآمريکائی در مطبوعات فرانسوی انتقاد کرد


نيکلاس سرکوزی، وزير کشور، روز سه‌شنبه طی سخنرانی در بنياد آمريکا و فرانسه در واشنگتن گفت لحن انتقاد آميز برخی از سياستمداران و مطبوعات فرانسه از آمريکا به خاطر رشک آنها نسبت به موفقيت آمريکا است.

سرکوزی گفت اکثر مردم فرانسه به آمريکا، غذای آمريکائی، مدلباس و سينمای آمريکا عشق مي‌ورزند و آرزو دارند فرزندان خود را برای تحصيل به آمريکا بفرستند. وی انتقادات مطبوعات فرانسه از موضوع هوادار آمريکائی خود را رد کرد و گفت به دوستی با آمريکا افتخار مي‌کند.

آقای سرکوزی که انتظار مي‌رود يکی از نامزدهای انتخابات رياست جهموری در فرانسه باشد، روز سه‌شنبه بعد از ديداری با جرج بوش، رئيس جمهوری آمريکا به ديدار خود از آمريکا پايان داد. بوش در اين ديدار از همکاری فرانسه در جنگ عليه ترويسم تشکر کرد. دو طرف در باره اهميت همکاری آمريکا و فرانسه برای مقابله با چالش‌های بين‌المللی تاکيد ورزيدند.

آقای سرکوزی رسانه‌های گروهی در فرانسه را متهم کرد که در گزارش احساسات ضدآمريکائی در فرانسه غلو مي‌کنند.

سرکوزی در سخنان خود در واشنگتن همچنين از حق اسرائيل برای دفاع در برابر سازمان ستيزه‌جوی حزب‌الله لبنان دفاع کرد و حزب‌الله را در منازعه اخير با اسرائيل، مهاجم توصيف کرد.

سرکوزی برای يک ديدار چهار روزه روز شنبه گذشته وارد آمريکا شد و از جمله، در مراسم پنجمين سالگرد فاجعه تروريستی يازده سپتامبر شرکت کرد، و در ديداری با کوفی عنان، دبيرکل سازمان ملل در نيويورک، در باره همکاری جهانی عليه تروريسم به گفتگو نشست. روزنامه نيويورک تايمز نوشت سرکوزی، يک حامی سرسخت اسرائيل و معتقد جدی به سرزندگی اقتصاد آمريکاست و با صراحت از عقايد خود دفاع مي‌کند. از ديدگاه نيويورک تايمز، برنامه سرکوزی برای آينده فرانسه و اروپا گرايش بيشتر به سمت آمريکا و سياست‌های اقتصادی آمريکائی است. وی در يک سخنرانی در نيويورک از کارکنان کنسولگری فرانسه خواست خصلت‌های شايسته فرهنگ و اقتصاد آمريکا را با مردم فرانسه در ميان بگذارند، و از جمله به آنها بگويند در آمريکا کار کردن بيشتر برای پول در آوردن بيشتر ممنوع نيست.

روزنامه فايننشال تايمز، چاپ لندن، در گزارشی، يادآور شد که سرکوزی، برای نامزدی حزب راست ميانه اتحاد جنبش مردمی UPM در انتخابات رياست جمهوری سال آينده فرانسه، از نخست وزير فرانسه، دومينيک دوويلپن پييش است و در سخنان خود در آمريکا، کوشيد خود را از سياست‌های ژاک شيراک، رئيس جمهوری فرانسه، جدا نگه دارد و در رابطه با آمريکا، آشکارا نگاه او متوجه دوران بعد از جرج بوش بود.

XS
SM
MD
LG