لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

جمهوری اسلامی برای برقراری ثبات و امنيت، به نخست  وزير عراق پيشنهاد کمک داد


جمهوری اسلامی به نخست وزير عراق پيشنهاد کرد که آماده است برای استقرار امنيت و ثبات به دولت عراق کمک کند. مالکی گفته بود عدم مداخله در امور داخلی عراق را از حکومت ايران تقاضا خواهد کرد.

نوری المالکی، که برای نخستين ديدار رسمی خود روز سه شنبه به تهران رفت، گفته بود از مقامات جمهوری اسلامی درخواست می کند از مداخله در امور داخلی عراق پرهيز کنند، پيامی که به نوشته خبرگزاری رويتر مورد تائيد آمريکا قرار دارد که حکومت ايران را به حمايت از عناصر شورشی ضد آمريکائی در عراق متهم کرده است.

با اين حال، محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهوری اسلامی، و نوری المالکی در پايان نخستين ديدار خود در تهران، جزئياتی در باره محتوای مذاکرات در اختيار جرايد نگذاشتند، و تنها به اعلام اين اکتفا کردند که دو کشور همسايه متعهد هستند با يکديگر در زمينه‌های سياسی، اقتصادی و امنيتی همکاری کنند.

آقای احمدی‌نژاد در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با آقای المالکی اظهار داشت: «ما پيروزی و عزت ملت عراق را به عنوان ملتی دوست و برادر متعلق به خود می‌دانيم و تا آخر در کنار شما خواهيم بود و از دولت مردمی و برخاسته از رای مردم و قانون اساسی عراق حمايت می‌کنيم.» وی گفت ايران وعراق مانند دو کشور برادر در کنار هم خواهند ماند و ميهمانان ناخوانده از منطقه خواهند رفت.

خبرگزاری ايسنا به نقل از آقای احمدی‌نژاد نوشت: «تمام کمک‌های ايران به عراق در جهت ايجاد امنيت در عراق است، چرا که تقويت دولت عراق باعث تقويت صلح و امنيت در منقطه است.»

نوری المالکی نيز اظهار داشت که اميدوار است سفر او به تهران به همکاری مفيد در همه زمينه‌های سياسی، امنيتی و اقتصادی منجر شود.»

خبرگزاری رويتر می‌نويسد موافقتنامه‌ای برای همکاری در رشته‌های مذکور ميان طرفين به امضا رسيد.

قبل از عزيمت المالکی به تهران، آقای علی الدباغ، سخنگوی نخست وزير عراق در بغداد گفت که مالکی پيام صريحی تسليم حکومت ايران خواهد کرد که از مداخله در امور عراق بپرهيزد، ولی وی اتهام آمريکا در باره حمايت جمهوری اسلامی از شورشيان عراق را تکرار نکرد.

سخنگوی نخست وزير عراق روز دوشنبه در بغداد گفت: «ما مي‌خواهيم اين پيام را به مقامات ارشد ايران بدهيم که عراق از همسايگان خود روابط خوب اما بدون مداخله در امور داخلي، انتظار دارد.

بنا به گزارش خبرگزاری رويتر، المالکی قرار است با رئيس حکومت ايران، آيت‌الله علی خامنه‌ای ديدار کند و همچنين با اکبر هاشمی رفسنجاني، رئيس با نفوذ مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز ملاقات خواهد کرد. يک مقام عراقی گفت مالکی ممکن است با علی لاريجانی، رئيس شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی هم ملاقاتی داشته باشد.

رويتر نوشت آمريکا هر چند محتاطانه از پيشرفت روابط عراق با حکومت ايران استقبال مي‌کند اما از نفوذ جمهوری اسلامی بر دستجات شيعه عراقی که در انتخابات اخير به قدرت رسيدند، نگران است.

المالکي، از چهارماه پيش که دولت آشتی ملی در عراق تشکيل داد، تلاش کرده است از نفوذ دستجات شيعه که برخی از آنها با جمهوری اسلامی مرتبط هستند، بکاهد تا از بروز جنگ داخلی ميان شيعيان و سني‌ها پرهيز شود.

XS
SM
MD
LG