لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۱

کاندوليزا رايس: «تعليق در برابر تعليق»


در اظهاراتی که روزنامه نيويورک تايمز به نرم شدن اندک موضع آمريکا در قبال اعمال تحريم عليه حکومت ايران تعبير کرد، دکتر کاندوليزا رايس، وزير امورخارجه آمريکا گفت آمريکا ممکن است تلاش برای وادار کردن شورای امنيت سازمان ملل به تحميل تحريم‌‌های اقتصادی و سياسی عليه جمهوری اسلامی را معلق سازد، در صورتی که جمهوری اسلامی غنی‌سازی اورانيوم را به حالت تعليق در آورد.

خانم رايس گفت: «اول بايد تعليق صورت گيرد، تعليق قابل تائيد.» وی موضع آمريکا را «تعليق در برابر تعليق» توصيف کرد و گفت در ازای تعليق غنی‌سازی اورانيوم در ايران آمريکا آماده است تلاش‌های خود در سازمان ملل برای تحريم حکومت ايران را معلق سازد و در مذاکرات اتمی با جمهوری اسلامی به اتحاديه اروپا بپيوندد.

خانم رايس که در راه هليفکس کانادا در هواپيما با خبرنگاران سخن می‌گفت، افزود که به زودی زمان آن خواهد رسيد که در شورای امنيت به قطعنامه‌ای برای تحريم حکومت ايران رای داده شود. خانم رايس روز دوشنبه در سالگرد حملات فاجعه‌آميز تروريستی به خاک آمريکا، به اين منظور عازم کانادا بود که از کانادا برای گشودن فرودگاه‌های خود به روی هواپيماهای عازم آمريکا در روز يازده سپتامبر ۲۰۰۱ تشکر کند.

روز يکشنبه خبرگزاری رويتر در گزارشی به نقل از علی لاريجاني، صدر هيات مذاکرات اتمی حکومت ايران، نوشته بود جمهوری اسلامی ممکن است تعليق غني‌سازی اورانيوم به مدت دوماه را مورد بررسی قرار دهد. اما نيويورک تايمز يادآور کرده است که مقامات ديگر جمهوری اسلامی اظهارات لاريجانی را تاکيد نکردند و ديپلمات‌های اروپائی در باره آنچه لاريجانی در مذاکرات خود با حاويه سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا قبول کرده بود، جانب احتياط را گرفتند.

خانم رايس روز دوشنبه گفت با هاويه سولانا در باره مذاکراتش با لاريجانی تلفنی گفتگو کرده است و اظهار داشت: تا جائی که من می‌دانم، ايرانی‌ها نگفته‌اند حاضرند غنی‌سازی را پيش از آغاز مذاکرات متوقف سازند.»

سولانا روز يکشنبه گفت در مذاکرات خود با لاريجانی به پيشرفت‌هائی دست يافت و قرار است بارديگر به زودی با وی ديدار کند. موضوع احتمال تعليق دوماهه غنی‌سازی پيش از سرگيری مذاکرات اتمی را خبرگزاری رويتر به نقل از «ديپلمات‌های اروپائي» منتشر کرد.

XS
SM
MD
LG