لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۱

صدام حسين مردم عراق را به مقاومت در برابر تفرقه فراخواند


با استفاده از فرصتی که دادگاه برای دفاع در اختيار او قرار داده بود، صدام حسين، رئيس سابق حکومت عراق، در جريان محاکمه به اتهام نسل کشي، روز دوشنبه به مردم عراق گفت در برابر نيروهائی که به گفته او قصد دارند در ميان آنها تفرقه بياندازند، مقاومت کنند.

صدام حسين فرياد زد: «عراقی ها از هم جدا نخواهند شد.»

اظهارات او يک روز بعد از آن ايراد شد که در جريان خشونت‌های فرقه‌ای در عراق دست کم 40 تن جان خود را از دست دادند. شانزده تن از تلف شدگان، قربانيان يک حمله تروريستی انتحاری در شهر بغداد بودند.

در جريان محاکمه صدام حسين در يک کاخ سابق رياست جمهوری در داخل منطقه حفاظت شده «سبز» واقع در مرکز بغداد، سه شاهد در باره فجايع حملات شيميائی ارتش عراق به مردم دهکده‌های کردنشين اين کشور سخن گفتند. از جمله شهود دادگاه، خانم کترين مايکل، 56 ساله بود، يک مبارز کرد، که اينک در آمريکا به کار نويسندگی و ويراستاری مشغول است. وی دو حمله هوائی شيميائی نيروی هوائی عراق را در سالهای ۱۹۸۷ و ۱۹۸۸ تشريح کرد. در حمله نخست ارتش عراق از سلاح‌های شيميائی استفاده کرد.

خانم کترين مايکل گفت صدها نفر روز پنجم ژوئن ۱۹۸۷ از سمومی که بوی سيب و سير می داد، در برابر چشمان وی به تهوع دچار شدند. وی بعد از تشريح قربانيانی که در برابر او جان باختند، تاکيد کرد که حملات هوائی ارتش عراق «نسل کشي» بود.

XS
SM
MD
LG