لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۴

تونی بلر گفت بريتانيا به بازسازی پل ها و آموزش نظامی ارتش لبنان کمک می کند


تونی بلر، نخست وزير بريتانيا، روز دوشنبه در يک مصاحبه مطبوعاتی مشترک در بيروت با فواد سينورا، نخست وزير لبنان، گفت دولت بريتانيا به لبنان کمک خواهد کرد تا پل‌های منهدم شده در اثر حملات اسرائيل به حزب‌الله را ترميم کند و در آموزش ارتش لبنان ياری خواهد رسانيد.

بلر گفت به اين منظور بريتانيا در سال جاری ميلادی مبلغ ۷۵ ميليون دلار در اختيار لبنان قرار خواهد داد که به ويژه برای ترميم پل‌هائی که هدف موشکهای اسرائيلی قرار گرفته‌اند، هزينه شود.

بلر افزود که هدف بريتانيا از عرضه آموزش و تجهيزات به ارتش لبنان، اين است که يقين حاصل شود ارتش لبنان کنترل امنيت در سراسر لبنان، از جمله جنوب اين کشور را که قبلا تحت کنترل حزب‌الله بود، به دست خواهد گرفت. تونی بلر گفت اجرای کامل قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنيت که به جنگ ۳۴ روزه اسرائيل و حزب‌الله لبنان خاتمه بخشيد، اهميت دارد.

مقامات لبنان روز دوشنبه پيشاپيش ورود تونی بلر به فرودگاه بيروت، تدابير امنيتی سنگينی در بيروت برقرار ساختند تا از نخست وزير بريتانيا در نخستين ديدار رسمی وی از بيروت استقبال به عمل آورند. صدها تن از نيروهای پليس و ضد شورش لبنانی بخش‌های بزرگی از پايتخت را به اين منظور به روی رفت و آمد همگانی بستند.

در عين حال، بيش از دو هزار نفر برای تظاهراتی عليه تونی بلر در بيروت گردآمدند، اما پيش به آنها اجازه نداد به ساختمان‌های دولتی محل ملاقات تونی بلر و مقامات لبنانی نزديک شوند. تظاهرکنندگان نخست وزير بريتانيا را متهم کردند که در کشته شدن زنان و بچه‌های لبنانی در اثر حملات اسرائيل به تاسيسات حزب‌الله، دست داشته است.

ونی بلر قرار بود بعد از ملاقات با نخست وزير لبنان، با نبی بري، رئيس شيعه پارلمان لبنان نيز ديدار کند، ولی مقامات لبنانی گفتند آقای در مسافرتی خارج از لبنان به سر می برد.

XS
SM
MD
LG