لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

ديپلماتهای اروپائی گفتند حکومت ايران تعليق دوماهه غني سازی اورانيوم را بررسی مي کند


ديپلماتهای نزديک به مذاکرات اتمی اتحاديه اروپا با حکومت ايران روز يکشنبه در وين، پايتخت اتريش به خبرگزاري‌ها گفتند جمهوری اسلامی در نظر دارد تعليق غني‌سازی اورانيوم به مدت دوماه را تحت بررسی قرار دهد.

به گفته اين ديپلمات‌ها، علی لاريجانی، دبير شورايعالی امنيت ملی جمهوری اسلامی و صدر هيات مذاکرات اتمی با جامعه بين‌المللی، روز يکشنبه در جريان ديدار خود با هاويه سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا در وين، پيشنهاد کرد به جای توقف غني‌سازی اورانيوم که در قطعنامه شورای امنيت از ايران خواسته شده است، غني‌سازی به مدت دو ماه به حال تعليق در آيد.

حکومت ايران قبلا از قبول توقف غني‌سازی اورانيوم به عنوان پيش‌شرط مذاکرات اتمی با پنج کشور عضو دائمی شورای امنيت و آلمان امتناع ورزيده بود. سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز يکشنبه گفته بود جمهوری اسلامی برای آغاز مذاکرات بدون هيچ پيش شرطی آماده است و تعليق غني‌سازی مربوط به گذشته است و جمهوری اسلامی حاضر به بازگشت به عقب نيست.

بنا به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، لارجای بعد از ديدار خود با هاويه سولانا روز يکشنبه مذاکرات خود را سازنده خواند و گفت در اين مذاکرات پيشرفت حاصل شد.

آمريکا و ساير دمکراسي‌های غربی حکومت ايران را متهم ساخته‌اند که از غني‌سازی اورانيوم قصد توليد بمب اتمی را دارد، اما مقامات جمهوری اسلامی بارها تاکيد کرده‌اند که حکومت از دنبال کردن برنامه اتمی مقصودی غير از توليد برق و برنامه‌های صلح‌‌آميز غيرنظامی ديگر ندارد.

XS
SM
MD
LG