لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۵

مراسم يادبود فاجعه تروريستی ۱۱ سپتامبر


جرج بوش، رئيس جمهوری آمريکا، صبح دوشنبه، دقيقا در ساعتی که نخستين هواپيمای مسافربری به برج شماره يک مرکز تجارت جهانی نيويورک برخورد کرد، به ماموران پليس و آتش نشانی پيوست، در حاليکه در حفره‌ عظيمی که از دو برج عظيم تجارت جهانی باقی است، ارکستر مخصوص آهنگ عزا می‌نواخت و همسران و بازماندگان ۲ هزار و ۷۴۹ قربانی فاجعه اسامی تک تک آنها را قرائت می‌کردند.

خانواده‌ها در حاليکه دسته‌های گل سرخ و عکس عزيزان از دست رفته خود را در دست داشتند، در سکوت به خوانده شدن اسامی گوش می‌دادند.

در راس ساعت ۹ و ۳۷ دقيقه صبح دوشنبه، همزمان با برخورد هواپيمای مسافربری به ساختمان وزارت دفاع آمريکا، پنتاگون، در نزديکی واشنگتن، ديک چنی، معاون رياست جمهوری آمريکا، در کنار دانالد رامسفلد، وزير دفاع ايالات متحده، در مراسم يادبود، يک دقيقه سکوت کردند. در حمله تروريست‌های اسلامگرا به پنتاگون ۱۸۴ تن، از جمله تمام مسافران هواپيما، جان خود را از دست دادند.

نيمروز دوشنبه، آقای بوش قرار است در مراسمی در پنتاگون و همچنين در مزرعه‌ای در نزديک شهر پيتزبورگ ايالت پنسيلوانيا، شرکت کند. مسافران هواپيمای پرواز ۹۳ شرکت يويايتد، چهارمين هواپيمای ربوده شده توسط تروريستهای اسلامگرا در روز ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، هواپيما را از دست تروريست ها بيرون آوردند و آن را در اين مزرعه ساقط کردند.

مراسمی در يادبود قربانيان ۱۱ سپتامبر همچنين در سراسر آمريکا و در کشورهای ديگر جهان، از جمله روسيه و بريتانيا، برگزار می‌شود.

مقامات شرکت کننده در اجلاس کشورهای آسيائی و اروپائی که در هلسينکی پايتخت فنلاند برگزار شده است، با يک دقيقه سکوت به ياد قربانيان حملات ۱۱ سپتامبر در آمريکا، ادای احترام کردند. مقامات ۳۸ کشور شرکت کننده در اجلاس عهد کردند که به جنگ با گروه‌های تروريستی در هر نقطه از جهان ادامه دهند.

در آلمان، پاپ بنکديکت شانزدهم در آئين مراسم عشاء ربانی با اشاره به فاجعه ۱۱ سپتامبر برای برقراری صلح در جهان دعا کرد.

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان با فرستادن پيامی همبستگی خود را با مردم آمريکا اعلام کرد. او گفت عظمت فاجعه از دست دادن جان انسانها در حملات را درک می‌کند، و افزود کشور او سال‌ها عليه تروريسم در ستيز است.

ويليام برنز، سفير آمريکا در مسکو، يک مراسم يادبود برای قربانيان حملات سپتامبر با شرکت تعدادی از شهروندان آمريکايی و روسی برگزار کردند. اعضای خانواده‌های قربانيان انگليسی حملات ۱۱ سپتامبر با گذاشتن دسته های گل در محل يادبود‌ در سفارت آمريکا در لندن، ياد عزيزانشان را گرامی داشتند. همچنين در بزرگداشت ياد درگذشتگان در حملات ۱۱ سپتامبر مراسم يادبودی در سفارتخانه‌های آمريکا در آلبانی، اوکراين و کنيا برگزار شد.

XS
SM
MD
LG