لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۰

نخست وزير تشکيلات فلسطينی گفت با محمود عباس بر سر تشکيل دولت آشتی ملی به پيشرفت دست يافت


اسماعيل هنيه، نخست وزير تشکيلات خودمختار فلسطينی از گروه اسلام‌گرای افراطی حماس، گفت در مذاکرات با محمود عباس، رئيس تشکيلات فلسطينی و رئيس گروه الفتح، پيشرفت حاصل شد.

اين دو مقام، روز يکشنبه در غزه بر سر تشکيل ائتلافی ميان سازمان‌های حماس و الفتح به مذاکره پرداختند. هنيه اظهار داشت که انتظار دارد در دولت آشتی ملي، در مقام نخست وزيری تشکيلات فلسطينی ابقا شود.

خبرگزاری ها نوشتند اميد مردم فلسطين اين است که با تشکيل ائتلاف ميان حماس و الفتح، کشورهای غربی تحريم اقتصادی که بعد از روی کار آمدن دولت حماس بر تشکيلات فلسطينی تحميل کردند، لغو کنند.

با اين حال، معلوم نيست که حماس به خواسته‌های جهانی مبنی بر محکوم ساختن خشونت و شناسائی حق حيات اسرائيل و به رسميت شناختن توافق‌های قبلی تشکيلات فلسطينی با دولت اسرائيل، تن دهد. از سوی ديگر، يک دادگاه در اسرائيل يک يهودی شهرک‌نشين را که سال گذشته چهار فلسطينی را در تلاش برای لطمه زدن به برنامه دولت اسرائيل برای تخليه شهرک‌های يهودي‌نشين در سرزمين‌های فلسطينی به قتل رسانده بود، محکوم کرد.

دادگاه مذکور در بيت المقدس حکم داد که آشر وايزگل از فاصله نزديک و به عمد، چهارفلسطينی را بهقتل رساند. اين چهار فلسطينی و قاتل آنها در يک کارخانه در شيلو، که يک شهرک يهودی نشين بود، به کار اشتغال داشتند. يک سازمان حقوق بشر اسرائيلی گفت ۹۰ درصد از شکايات فلسطيني‌ها در سال ميلادی گذشته بدون اعلام جرم به بايگانی سپرده شد.

XS
SM
MD
LG