لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۱

مذاکره کنندگان ارشد اتمی ايران و اروپا از پيشرفت در مذاکرتشان خبر داده اند


مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا و مذاکره کننده ارشد اتمی ايران از پيشرفت در مذاکرات راجع به برنامه اتمی ايران خبر داده اند.

خاوير سولانا و علی لاريجانی امروز در پی ملاقاتی که در وين داشتند گفتند مذاکراتشان سازنده بوده و در روزهای آينده ادامه خواهد يافت . لاريجانی گفت بعضی سوء تفاهم ها برطرف شده است .

پيشتر وزارت امورخارجه ايران گفته بود تهران کار غنی سازی اورانيوم را متوقف نميکند، و بحث تعليق را مربوط به گذشته ميداند. حميد رضا آصفی سخنگوی وزارت امورخارجه ايران همچنين گفت تهران هيچگونه پيش شرطی را برای مذاکره در باره برنامه اتمی خود نمی پذيرد.

ادامه مذاکرات ايران و اتحاديه اروپا می تواند معرف آخرين فرصت ايران برای اجتناب از تحريم های تنبيهی بين المللی بر سر برنامه اتمی تهران باشد.

آمريکا در مورد وضع تحريم ها فشار می آورد تا تهران را برای بی اعتنائی به ضرب الاجل سی و يکم اوت سازمان ملل متحد در مورد تعليق در غنی سازی اورانيوم مجازات کند. واشنگتن ميگويد انتظار دارد شورای امنيت ظرف چند روز آينده اقدام برای قطعنامه مجاز شناختن تحريم های تنبيهی عليه ايران را شروع کند.

در همين حال ون جيابئو نخست وزير چين قويا به ايران توصيه کرده است به نگرانی های جامعه بين المللی در باره برنامه اتمی خود توجه کند. آقای ون همچنين عليه تشديد فشار به تهران هشدار داد و گفت اختلاف اتمی بايد به گونه ای مسالمت آميز برطرف شود.

چين و روسيه مدتهاست که با اکراه در مورد وضع و اعمال تحريم های تنبيهی عليه ايران صحبت ميکنند.

آمريکا و ديگر کشورهای غربی ايران را متهم کرده اند که غنی سازی اورانيوم را برای توليد بمب اتمی انجام ميدهد. ايران گفته است غنی سازی اورانيوم را، که ميگويد برای استفاده صلح آميز است، متوقف نمی کند.

XS
SM
MD
LG