لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

احيای روند معلق مانده صلح در کانون مذاکرات بلر با مقامات اسرائيلی و فلسطينی


محمود عباس رئيس حکومت خودمختار فلسطينی ميگويد وی برای ملاقات با اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل، بمنظور احيای مذاکرات صلح، بدون پيش شرطی قبلی، آماده است. آقای عباس اين آمادگی را امروز پس از ملاقات با تونی بلر نخست وزير بريتانيا در شهر رام الله در کرانه غربی رود اردن ابراز داشت.

آقای اولمرت روز شنبه گفته بود وی برای ملاقات با آقای عباس بمنظور پيشبرد طرح متوقف مانده موسوم به رهنمون صلح آماده است. هنوز تاريخی برای چنين ملاقاتی تعيين نشده است. اين دو رهبر يک بار در ماه ژوئن، برای مذاکراتی غير رسمی در اردن ملاقات کرده اند.

تونی بلر نخست وزير بريتانيا امروز در يک کنفرانس خبری مشترک با آقای عباس از چشم انداز يک دولت وحدت ملی فلسطينی استقبال کرد و گفت جامعه بين المللی بايد با چنين دولتی سروکار داشته باشد که با الزامات گروه چهارگانه درگير در روند صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان تطبيق کند. گروه چهارگانه، شامل آمريکا، روسيه، اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد از حماس خواسته اند خشونت را تقبيح کند ، حق موجوديت اسرائيل را به رسميت بشناسد، و به توافق هائی که قبلا بين اسرائيل و فلسطينی ها حاصل شده است احترام بگذارد.

آقای عباس در هفته های اخير سعی کرده است گروه های ستيزه گر حماس را به مشارکت در يک دولت وحدت ملی، که حزب فتح او نيز در آن شرکت داشته باشد، تشويق و متقاعد کند.

آقای بلر در جريان سفر به قلمرو فلسطينی ها با اسمعيل هانيه نخست وزير فلسطينی يا ديگر اعضای دولت فلسطينی تحت کنترل حماس ملاقات نکرد.

آقای بلر امروز در بيت المقدس با مقامات ارشد اسرائيلی ملاقات کرد. وی همچنين با خانواده يک سرباز اسرائيلی که در ماه ژوئن توسط حماس ربوده شد، و نيز خانواده های دو سرباز اسرائيلی که در ماه ژوئيه توسط چريک های حزب الله ربوده شدند، ملاقات کرد.

XS
SM
MD
LG