لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

احمدی نژاد در کنفرانس غير متعهدها در هاوانا شرکت خواهد کرد


برنامه اصللاح شده کنفرانسی عالی از جنبش غير متعهدها، که روز دوشنبه در کوبا تشکيل ميشود حاکی از آن است که فيدل کاسترو ميزبان ضيافت شامی خواهد بود که جمعه شب برای رهبران اين جنبش در هاوانا ترتيب داده خواهد شد.

آقای کاسترو از ژوئيه گذشته در هيچ مراسم عمومی ظاهر نشده است. وی دوران نقاهت جراحی روده را طی ميکند که برای مدتی موجب انتقال قدرت به برادرکوچکترش رائول کاسترو شد که وزارت دفاع کوبا را برعهده دارد.

جنبش غير متعهد ها کنفرانس خود را روز دوشنبه با شرکت مقاماتی پائين تر از سطح رهبران آغاز ميکند و رهبران بعدا در اواخر هفته به کنفرانس ملحق خواهند شد.

محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ايران که کرارا به درخواست سازمان ملل متحد برای تعليق در غنی سازی اورانيوم بی اعتنائی کرده است جزو رهبرانی است که انتظار ميرود در کنفرانس شرکت کنند.

گفته ميشود آقای احمدی نژاد در نظر دارد از شرکت کنندگان در کنفرانس غير متعدها خواستار حمايت از برنامه اتمی تهران شود.

پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان و مانموهان سينگ نخست وزير هند نيز قرار است در حاشيه کنفرانس در باره احيای مذاکرات صلح ميان اين دو کشور رقيب گفتگو کنند.

جنبش غير متعهدها از صد و شانزده کشور آفريقائی، آمريکای لاتين، آسيائی و خاورميانه ای تشکيل شده است. اين جنبش چهار دهه پيش با هدف اجتناب در جانب گيری از آمريکا يا شوروی سابق در جريان جنگ سرد بوجود آمد.

XS
SM
MD
LG