لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

مذاکرات حساس اتمی ايران و اتحاديه اروپا در وين 


مذاکره کننده ارشد اتمی ايران برای ملاقاتی که ممکن است آخرين فرصت ايران برای اجتناب از تحريم های تنبيهی شورای امنيت سازمان ملل متحد بر سر برنامه اتمی تهران باشد به وين رفته است.

علی لاريجانی امروز با خاوير سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا در باره اختلاف و روياروئی اتمی با غرب مذاکره ميکند. اين دو قرار بود هفته گذشته ملاقات کنند.

آمريکا برای وضع تحريم های تنبيهی عليه ايران در واکنش به بی اعتنائی تهران به ضرب الاجل سی و يکم اوت برای تعليق در غنی سازی اورانيوم، پافشاری ميکند. وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد آمريکا انتظار دارد تمامی اعضای شورای امنيت به تصميم مربوط به تحريم ايران عمل کنند.

ايران گفته است غنی سازی اورانيوم را، که ميگويد برای مقاصد صلح آميز است، متوقف نميکند.

يک مقام ارشد آمريکائی گفت واشنگتن انتظار دارد شورای امنيت از اين هفته اقدامات لازم برای وضع تحريم عليه ايران را شروع کند. اما گزارشهای وسائل ارتباط جمعی حاکی از آن است که تمامی اعضای شورای امنيت در مورد چگونگی رفتار با ايران اتفاق نظر ندارند.

فرانسه، نشانه هائی حاکی از انعطاف پذيری در مورد در خواست تعليق در برنامه تهران برای غنی سازی اورانيوم ابراز کرده است. روسيه و چين نيز مدتهاست با اکراه در مورد تحريم ايران اظهار نظر ميکنند.

XS
SM
MD
LG