لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۶

گفتار روز: ديدار محمد خا تمی از آمريکا و اظهار نظر سخنگوی وزارت خارجه ايالات متحده


محمد خاتمی رئيس جمهوری سابق ايران از ايالات متحده امريکا ديدار ميکند.

آقای خاتمی از طرف کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل متحد دعوت شده است در کنفرانسی در نيويورک شرکت کند. علاوه بر اين، قرار است آقای خاتمی در چند مؤسسه آموزش عالی و سازمانهای مذهبی در چند شهر امريکا سخنرانی کند.

آقای خاتمی بعنوان يک شهروند معمولی مسافرت ميکند... و با مقامات دولتی امريکا ملاقات نخواهد کرد.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه امريکا ميگويد: تصميم دولت امريکا برای اعطا رواديد ورود به آقای خاتمي، بمعنای آن نيست که امريکا در مورد طبيعت و ماهيت رژيم ايران دچار توهم شده باشد.

سخنگو ميگويد: "بر عکس، واقعيت امر اينست که رژيم ايران حامی تروريسم است و بر خلاف تعهدات بين المللی خود، کماکان در صدد دستيابی به تسليحات اتمی است."

آقای مک کورمک ميگويد: آقای خاتمی در طول بازديد خود از امريکا، آزاد خواهد بود هر آنچه که ميخواهد بگويد.

سخنگو ميگويد: "اين آزادی مطلق بيان، پديده ای نيست که در کشور آقای خاتمی انجام شدنی باشد. بهر حال اميدواری ما اينست که سازمانها و افرادی که در اين سخنرانيها مشارکت ميجويند، از فرصت استفاده کنند و از آقای خاتمی آن سوالات و پرسشهای واقعی و بی پرده را در مورد نقش ايران در جهان بپرسند.

اميدواری ما اينست که شرکت کنندگان در اين سخنرانيها از آقای خاتمی در مورد نحوه و کيفيت رفتار حکومت ايران با مردم ايران پرسش کنند و سوال کنند که چرا رژيم ايران هنوز هم مهمترين بانی و حامی تروريسم در جهان است."

سخنگو اضافه ميکند: "آقای خاتمي، رئيس جمهور سابق ايران، گفته است مايل است ميان تمدنها مراوده، ديالوگ، و گفتگو برقرار شود. اما آنچه که مسلم است اينست که بانی گری تروريسم پديده ای نيست که نشانه و سمبل رفتار مردم متمدن باشد."

سخنگوی وزارت امور خارجه امريکا ميگويد: از آقای خاتمي، رئيس جمهوری سابق ايران بايد سوالاتی پرسيد که فقط طرح آنها در ايران، موجب زندانی شدن پرسشگران ميشود.

XS
SM
MD
LG