لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

ديدار دبيرکل ناتو با حامد کرزی در کابل


دبير کل ناتو ميگويد اين اتحاديهِ غربی در افغانستان پيروز خواهد شد، هرچند که خشونت های طالبان اخيرا بيشتر شده است. ياپ دو هوپ شفر، اين نظر را امروز در کابل مطرح ساخت، که صحنه ملاقات او با حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان بود.

در همين حال عمليات ناتو در جنوب افغانستان عليه طالبان کماکان ادامه دارد. ناتو می‌گويد نيروهای اين اتحاديه بيش از دويست و پنجاه شورشی طالبان را، از شنبه گذشته که عمليات آغاز شد، کشته‌اند. در اين عمليات، پنج سرباز کانادائی نيز کشته شده‌اند.

مقامات محلی در ولايت هلمند می‌گويند شورشيان طالبان دو روحانی مسلمان طرفدار دولت را در شهر لشکرگاه، مرکز آن ولايت، بزور از خانه هايشان بيرون کشيدند و با شليک گلوله کشتند.

در خبری ديگر، وزارت دفاع بريتانيا می گويد يک سرباز آن کشور در انفجار مين زمينی در جنوب افغانستان کشته، و شش سرباز ديگر مجروح شده اند. يک سخنگوی اين وزارتخانه امروز گفت انفجار در شمال ولايت هلمند رخ داد. حال پنج نفر از مجروح شدگان وخيم گزارش شده است .

در شرق افغانستان نيز يک بمب انداز انتحاری با منفجر کردن خود در کنار يک اتوموبيل، دو سرنشين آن را کشت، و راننده اتوموبيل را مجروح کرد.

پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان نيز امروز وارد کابل شد تا با آقای کرزی ملاقات و گفتگو کند . انتظار می‌رود جنگ عليه ترور، و ادعای افغانستان که می‌گويد اقدامات پاکستان برای جلوگيری از رفت و آمد تروريست ها در مرز کافی نيست، موضوع مذاکرات اين دو باشد.

مقامات افغانستان می‌گويند تروريست ها از قلمرو پاکستان برای حملات مرزی استفاده می‌کنند. پاکستان اين ادعا را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG