لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۵

اميدواری عنان به لغو محاصره دريائی و هوائی لبنان توسط اسرائيل ظرف دو روز


کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد ميگويد اميدوار است اسرائيل ظرف دو روز به محاصره لبنان پايان دهد. آقای عنان که امروز پس از مذاکره با مقامات ترکيه صحبت ميکرد گفت وی با همه طرفهای درگير، که می تواند شامل اسرائيل، لبنان و شرکت کنندگان در نيروی صلحبان تقويتی بين المللی باشد، سرگرم گفتگوست.

اسرائيل ميگويد هنگامی که قطعنامه سازمان ملل متحد در مورد آتش بس کاملا به اجرا گذاشته شود، به محاصره هوائی و دريائی لبنان پايان ميدهد. اسرائيل خواستار آن است که سربازان لبنان و نيروی صلحبانی بين المللی برای جلوگيری از مسلح شدن مجدد حزب الله، از مرزهای لبنان مراقبت کنند.

امروز در جنوب لبنان دو سرباز لبنانی هنگام تلاش برای خنثی کردن يک وسيله انفجاری جا مانده از جنگ ، کشته شدند. انفجار اين وسيله همچنين موجب مجروح شدن يک سرباز ديگر لبنانی شد.

خبر ديگر اينکه يک شرکت هواپيمائی بريتانيائی، بنام " بی ام ئی دی "، که از شرکای بريتيش ايرويز است، ميگويد امروز با از سرگيری پرواز مستقيم به بيروت، محاصره هوائی لبنان توسط اسرائيل را ناديده خواهد گرفت. دو روز پيش نيز شرکت هواپيمائی قطر نخستين شرکتی بود که پرواز مستقيم به بيروت را بدون توجه به دستور اسرائيل برای توقفی در امان، از سر گرفت.

ترکيه آخرين بخش از سفر آقای عنان به خاورميانه است که با هدف تحکيم آتش بس ميان اسرائيل و حزب الله در لبنان انجام گرفت. پارلمان ترکيه با اعزام سرباز برای تقويت نيروی صلحبانی سازمان ملل متحد در لبنان موافقت کرده است. ترکيه، پس از قطر، دومين کشور مسلمان است که در تامين اين نيرو مشارکت ميکند.

در لبنان سربازان دولت روز سه شنبه وارد بنت جبيل شدند که در جنگ يک ماهه اسرائيل و چريک های حزب الله بارها صحنه نبردهائی شديد بود. اسرائيل اين شهرک را با بمباران های مداوم هوائی و شليک های توپخانه سنگين با خاک يکسان کرد.

XS
SM
MD
LG