لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۴

تعويق مذاکرات اتمی ايران با اتحاديه اروپا


يک مقام ارشد ايرانی ميگويد دولت مذاکرات اتمی با اتحاديه اروپا را، که انتظار ميرفت امروز آغاز شود، به تعويق انداخته است. علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی ايران و خاوير سولانا مسئول امور خارجی اتحاديه اروپا قرار بود امروز در وين ملاقات کنند.

علی اصغر سلطانيه نماينده تهران در آژانس بين المللی انرژی اتمی تعويق ملاقات را ناشی از يک موضوع رويه ای دانست . در اين زمينه توضيح بيشتری داده نشده است اما نماينده تهران ميگويد هر دو طرف برای تعيين تاريخ بعدی تلاش ميکنند.

پيشتر در واشنگتن، يک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفته بود آمريکا انتظار دارد تمامی اعضای شورای امنيت با عمل کردن به تصميمی که قبلا اتخاذ کرده اند، با وضع تحريم های تنبيهی، به بی اعتنائی هفته گذشته ايران به ضرب الاجل متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم تا سی و يکم ماه اوت واکنش نشان دهند.

آمريکا، فرانسه، بريتانيا، روسيه و چين، که اعضای دائمی شورای امنيت هستند، قرار است روز پنجشنبه در برلن با مقامات آلمان در باره گام بعدی شان ملاقات کنند.

روسيه و چين قبلا در مورد اقدامات تنبيهی عليه ايران با اکراه سخن گفته اند اما امروز، سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه گفت در هرگونه تصميمی برای تحريم عليه ايران بايد توسل به زور منتفی شناخته شود. آقای لاوروف که در آفريقای جنوبی صحبت ميکرد موضع روسيه را تکرار کرد که ترجيح ميدهد مسئله از طريق مذاکره حل و فصل شود.

ايران ميگويد برای مذاکره آماده است اما غنی سازی اورانيوم را، که آمريکا و متحدانش ميگويند با هدف توليد تسليحات اتمی انجام ميگيرد، متوقف نخواهد کرد. ايران چنين اقدامی را تکذيب ميکند.

پرزيدنت بوش روز سه شنبه در يک سخنرانی در واشنگتن گفت کشورهای جهان آزاد اجازه نخواهند داد ايران تسليحات اتمی توليد کند.

XS
SM
MD
LG