لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۸

برنامه جديد ناسا برای پرتاب سفينه آتلانتيس


سرانجام پس از يک هفته تأخير، سازمان فضانوردی آمريکا، ناسا، فرصت مناسبی برای پرواز سفينه آتلانتيس بدست آورده است. مسئول هواشناسی ناسا در گفتگويی گفت، روز چهارشنبه تنها بيست در صد احتمال نامساعد بودن هوا ميرود و برخلاف هفته گذشته، پيش بينی ميشود که اين بار هوا مزاحمتی ايجاد نکند.

اگر آتلانتيس روز چهارشنبه به فضا فرستاده نشود، ناسا روز پنجشنبه و در صورت لزوم روز جمعه نيز اقدام خواهد کرد. مدير برنامه پرواز گفت "ما در اين هفته سه روز پی در پی شانس پرتاب سفينه به فضا را داريم."

سفينه آتلانتيس در ابتدا قرار بود روز بيست و هفتم اوت به فضا فرستاده شود، اما بخاطر بروز رعد و برق در سکوی پرواز، اين کار به تعويق افتاد. رعد وبرق به سفينه آسيبی نرساند، اما در ساعتی که قرار بود پرواز کند ، توفان دريايی ارنستو به فلوريدا نزديک ميشد و مديران پرواز مجبور شدند روز بيست و نهم اوت شاتل را به آشيانه خود برگردانند.

شش فضانورد آتلانتيس کار دشوار ساختمان ايستگاه فضايی را که پس از فاجعه انفجار سفينه کلمبيا متوقف مانده بود از سر خواهند گرفت. اگر سفينه تا روز جمعه نتواند پرواز کند، برنامه زمانی سفر يک سفينه روسی به ايستگاه فضايی نيز بهم خواهد خورد.

روسيه قرار است روز هجدهم سپتامبر يک سفينه را، که خانم انوشه انصاری جهانگرد فضايی را به ايستگاه فضايی خواهد برد، به فضا پرتاب کند.

XS
SM
MD
LG