لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۶

خداحافظی آندره آغاسی از تنيس حرفه ای


آندره آغاسی تنيس‌باز ايرانی‌تبار آمريکائی با تنيس حرفه‌ای خداحافظی کرد. تنيس‌باز محبوب در آخرين حضورش در تنيس آزاد آمريکا در نيويورک در برابر تنيس‌باز گمنام آلمانی بنجامين بکر با نتيجه ۷-۵، ۶-۴، ۶-۷، ۷-۵ شکست خورد.

آندره آغاسی که ۳۶ سال دارد دچار کمر درد است و روز يکشنبه ۲۴ هزار تماشاگر در استاديوم آرتور اش شاهد بودند که چگونه تنيس‌باز نامدار تلاش می‌کند که بر درد فائق آيد و به بازی ادامه دهد. تماشاگران که بشدت حامی او بودند، با هر ضربه موفق او به توپ فرياد شاديشان بلند می‌شد و با هر ضربه ناموفق استاديوم در سکوت مطلق فرو می‌رفت و هنگامی که مسابقه بپايان رسيد و همه به افتخار و احترام او بپا خاستند و چندين دقيقه با کف زدنهای ممتد برای او ابراز احساسات کردند،

آغاسی از شدت احساسات گريست و در همان حال از طرفدارانش تشکر کرد و آنان را عامل و انگيزه پيروزيهايش خواند و گفت: خاطرات بازيهايش و تشويق تماشاگران را تا ابد گرامی خواهد داشت.

آغاسی که ۸ بار عناوين قهرمانی مسابقات بزرگ تنيس، گرند اسلم، را کسب کرد، در سالهای ۱۹۹۴ و ۱۹۹۹ صاحب جام قهرمانی تنيس آزاد آمريکا يا يو اس اوپن شد.

آندره از عنفوان جوانی بازيکنی دوستداشتنی و محبوب در تنيس مردان بود و طرفداران او بياد می‌آورند که آغاسی جوان با موهای بلند و گاهی برنگ بور با لباسهای ورزشی رنگارنگ و بازی ماهرانه چگونه تنيس مردان را به جلوه آورد. او ۶۱ بار در تورنمنت‌های بزرگ گرند اسلم بازی کرده است و از اين لحاظ رکوردساز است. جالب اينکه نخستين باری که آغاسی در يک گرند اسلم بازی کرد، در سال ۱۹۸۶ ، و در تنيس آزاد آمريکا بود و اينبار برای بيست و يکمين بار پياپی در صحنه مسابقات حضور يافت.

آندره آغاسی در پی مسابقه‌اش با آندری پاول بازيکن چک که 3 ساعت و نيم بدرازا کشيد و در پی غلبه بر مارکوس بغداتيس بازيکن قبزسی که حتی طولانی‌تر بود، از شدت درد کمر تحت تزريق آمپولهای حاوی کورتيزون و داروهای ضد تورم قرار گرفت که آخرين آمپول ضد درد روز يکشنبه قبل از بازی او با بکر به وی تزريق شد، ولی شدت درد مانع از آن شد که بتواند بازيکن گمنام آلمانی را شکست بدهد. در اين حال بنجامين بکر ۲۷ سرو بدون بازگشت (آس) زد که سرعت حرکت توپ در تعدادی از آنها به ۱۴۳ ميل در ساعت ميرسيد.

غيبت آغاسی در مسابقات تنيس مردان در آينده بسيار محسوس خواهد بود.

XS
SM
MD
LG